George Pușcaș a ratat dramatic promovarea directă în Serie A. Palermo merge la baraj din postura de favorită. Vasile Mogoș și Vlad Dragomir au rămas în afara play-off-ului

Palermo, echipa internaționalului român George Pușcaș (23 de ani), a ratat dramatic calificarea directă în Serie A și va evolua în play-off-ul pentru promovarea în primul eșalon al fotbalului din Italia.

Sicilienii au remizat contra celor de la Cittadela, scor 2-2, în ultima etapă a sezonului regular din Serie B, însă au încheiat stagiunea pe locul 3, cu 63 de puncte, la trei lungimi în spatele lui Lecce, care promovează direct, alături de liderul Brescia. George Pușcaș, autor a nouă goluri în acest sezon, a intrat pe teren în minutul 41, la scorul de 2-0 pentru Palermo.

Programul play-off-ului pentru promovarea în Serie A:

Runda preliminară (o singură manșă):
  • Vineri, 17 mai, 22:00: Verona (#6) – Spezia (#7)
  • Sâmbătă, 18 mai, 22:00: Pescara (#5) – Cittadella (#8)

Semifinale (tur):
  • Marți, 21 mai, 22:00: Verona (#6) / Spezia (#7) – Palermo (#3)
  • Miercuri, 22 mai, 22:00: Pescara (#5) / Cittadella (#8) – Benevento (#4)

Semifinale (retur):
  • Sâmbătă, 25 mai, 22:00: Palermo (#3) – Verona (#6) / Spezia (#7)
  • Duminică, 26 mai, 22:00: Benevento (#4) – Pescara (#5) / Cittadella (#8)

Finala (tur):
  • Joi, 30 mai: Câștigătoare semifinală 1 -Câștigătoare semifinală 2 (pe terenul echipei mai slab clasată)

Finala (retur):
  • Duminică, 2 iunie: Câștigătoare semifinală 1 – Câștigătoare semifinală 2 (pe terenul echipei mai bine clasată)

Vlad Dragomir și Vasile Mogoș rămân în afara play-off-ului după meciul direct

În ultima rundă din Serie B s-au întâlnit și Perugia și Cremonese, scor 3-1. La gazde, internaționalul român de tineret a evoluat 76 de minute, în timp ce Vasile Mogoș a fost integralist la oaspeți. În urma acestui rezultat, ambele formații ratează dramatic calificarea în play-off. Perugia a terminat pe 9, cu 50 de puncte, la o lungime de locul opt, ocupat de Cittadella, în timp ce Cremonese încheie pe 10, cu 49 de puncte.

Deian Boldor, retrogradare cu Foggia

Un alt român prezent în Serie B, Deian Boldor, a avut un final trist de sezon. Fundașul a fost rezervă în meciul pierdut dramatic de echipa sa, Foggia, pe terenul celor de la Verona, scor 2-1. Formația românului a condus, însă gazdele au întors rezultatul în ultimele 10 minute și au trimis-o pe Foggia pe locul 17, care o duce în Serie C. Retrogradarea este cu atât mai tristă cu cât Foggia a început campionatul cu un deficit de șase puncte.

Sergiu Suciu evită retrogradarea in extremis

Sergiu Suciu (29 de ani), fotbalist român, dar care a evoluat doar în Italia de-a lungul carierei, a avut o soartă mai fericită. Venezia, echipa sa, a oferit o revenire de scor extraordinară pe terenul lui Carpi și s-a impus cu scorul de 3-2, după ce, în minutul 87, gazdele conduceau cu 2-1. Cu această victorie, Venezia urcă pe locul 15, cu 38 de puncte, la o lungime de primul loc retrogradabil, și va disputa barajul.