George Pușcaș a marcat degeaba! Reading merge groaznic în Championship și riscă să retrogradeze în al treilea eșalon

Internaționalul român George Pușcaș a marcat un gol pentru Reading în meciul pierdut, sâmbătă, pe teren propriu, cu Huddersfield, scor 3-4, în etapa a 28-a din Championship.

George Pușcaș (25 de ani) a jucat toate minutele la gazde și a marcat în minutul 23: a făcut 2-2.

Reading a mai punctat prin Joao (‘5) și Morrison (’45), dar Huddersfield a câștigat grație golurilor marcate de Sinani (‘9) și Ward (’15, ’25, ’53).

În urma acestui rezultat, Reading se află pe locul 21 (primul loc ce asigură rămânerea în liga secundă), cu 22 de puncte, în timp ce Huddersfield ocupă locul 6, cu 44 de puncte.

George Pușcaș, atacantul lui Reading, puse capăt acum două săptămâni crizei sportive după 277 de zile fără gol. Internaționalul român a marcat în meciul din Cupa Angliei (faza 32-imilor), cu Kidderminster, formație din liga a 6-a britanică.

Puşcaş a devenit un obişnuit al primei reprezentative a României şi a marcat 18 goluri pentru selecţionata Under-21. A înscris de patru ori la Campionatul European de tineret din iunie 2019, dintre care unul în poarta Angliei. Atunci, românul a fost inclus în echipa ideală a turneului.

La cine se duce să joace George Pușcaș?

Pisa și Brescia sunt pe pozițiile 1 și 2 în liga secundă și au ca obiectiv promovarea, astfel că disputa ar putea fi aprigă în lupta pentru semnătura românului.

Însă nu doar echipe din Italia sunt pe urmele lui George Pușcaș. CFR Cluj încearcă și ea transferul, iar Anderlecht l-a pus pe lista de achiziții pentru această iarnă.

Publicat: 22 01. 2022, 19:49
Actualizat: 22 01. 2022, 19:49