Florin Niță, „ciuruit” în derby-ul Sparta – Slavia Praga! Nicolae Stanciu a prins doar minutele de final! VIDEO

Florin Nita, ciuruit in derby-ul Sparta Praga - Slavia Praga
Vezi galeria foto - 8 poze

Florin Niță a primit trei goluri în derby-ul câștigat de Slavia Praga pe terenul marii rivale din Cehia. Nicolae Stanciu a intrat în minutul 89, iar omul partidei a fost noua senzație a cehilor, Abdallah Sima.

A fost mare meci mare în Cehia. Slavia Praga a venit pe terenul rivalei de la Sparta, pentru un meci din etapa a 10-a primei ligi. Florin Niță a fost titular și integralist pentru gazde, în timp ce Nicolae Stanciu a intrat abia în minutul 89.

Liderul din Cehia a câștigat cu 3-0 și s-a distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului.

Florin Niță, „ciuruit” în derby-ul Sparta – Slavia Praga! Nicolae Stanciu a prins doar fluierul final

Fostul portar al FCSB nu a avut cum să oprească forța ofensivă a campioanei Cehiei. Senegalezul Abdallah Sima (19 ani) a reuşit o „dublă”, în minutele 32 şi 40, iar Ondrej Lingr a stabilit scorul final, după reuşita din minutul 53. (VIDEO AICI).

A fost derby-ul cu numărul 297 dintre cele două mari echipe ale Cehiei. În urma victoriei de duminică, Slavia a ajuns la o serie incredibilă de invincibilitate în fața echipei lui Florin Niță: 12 partide în care nu au cunoscut eșecul.

Imediat după meci, în vestiarul Slaviei s-a declanșat sărbătoarea.