FC Barcelona, un nou pas greșit în campionat! Catalanii au terminat la egalitate cu Alaves, deși rivalii au jucat pe final cu om mai puțin

single club/league/player publications/services. Lionel Messi of FC Barcelona Deportivo Alaves v FC Barcelona, LaLiga Santander, date 8. Football, Mendizorrorza Stadium, Bilbao, Spain - 31 OCT 2020,Image: 566642362, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists (outside the EU), club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 45 images (+15 in extra time). No use to emulate moving images. No use in betting, games or, Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

FC Barcelona a uitat să câștige în campionat. Formația catalană s-a întors doar cu un punct de terenul lui Alaves, după un meci în care echipa gazdă a jucat din minutul 62 cu un om mai puțin pe teren. S-a împlinit o lună de când echipa lui Ronald Koeman nu și-a mai trecut în cont nicio victorie în „La Liga”.

FC Barcelona a atacat Alaves cu toată „artileria” grea. Pe teren s-au aflat Leo Messi, Ansu Fati, Dembele și Griezmann și fanii așteptau să vadă cum favoriții, răniți după înfrângerea din „El Clasico”, își vor devora adversarii. Alaves a deschis însă scorul în minutul 32 prin Rioja, după o gafă uriașă a portarului Neto, iar apoi zidul ridicat de defensiva gazdelor nu a cedat decât o dată.

Francezul Antoine Griezmann, unul dintre jucătorii de care Ronald Koeman vrea să scape, a înscris singurul gol al formație catalane cu un lob superb. Faza a avut loc în minutul 64, la doar două minute după ce Alaves a rămas în inferioritate numerică după ce Jota a plecat la cabine pentru cumul de cartonașe galbene.

FC Barcelona se află la 8 puncte în spatele liderului Real Madrid

Pe final de meci, Pacheco a făcut minuni în poarta lui Alaves și confruntarea s-a terminat 1-1. FC Barcelona nu a mai câștigat de o lună și se află pe locul 12 cu doar 8 puncte. S-au adunat deja patru partide de când echipa lui Ronald Koeman nu a mai câștigat în „La Liga”.

În primele șase jocuri din acest start de campionat, Barcelona are două victorii, două remize și două eșecuri. Real Madrid este liderul campionatului cu 16 puncte.

Deportivo Alaves – FC Barcelona 1-1

Alaves: Pacheco – Mendez (Tavares 58), Navarro, Laguardia, Lejeune, Duarte – Jota, Battaglia, Pina (A. Marin 72), Rioja (M. Garcia 72) – Deyverson (Joselu 57)

Rezerve: Sivera – Aguirregabiria, Ely, Burgui, Guidetti, L. Perez, Tachi, Sainz

Barcelona: Neto – Roberto, Pique, Lenglet (Pedri 46), Alba (Dest 69) – Busquets (Pjanic 46), de Jong – Dembele (Trincao 46), Messi, Fati (Braithwaite 78) – Griezmann

Rezerve: Tenas, Pena – C. Alena, De la Fuentex, Firpo

Publicat: 01 11. 2020, 00:46
Actualizat: 01 11. 2020, 01:08