FC Barcelona, gafă incredibilă pe rețelele de socializare după victoria cu Betis, scor 5-0. Catalanii au șters imediat postarea când și-au dat seama ce au făcut, dar fanii au văzut și s-au distrat teribil: „Cristiano Ronaldo i-a traumatizat!”

FC Barcelona, gafa incredibila pe rețelele de socializare dupa victoria cu Betis, scor 5-0. Catalanii au șters imediat postarea când și-au dat seama ce au făcut, dar fanii au văzut și s-au distrat teribil: „Cristiano Ronaldo i-a traumatizat!”

Cei care gestionează conturile de pe rețelele de socializare ale celor de la FC Barcelona au făcut o gafă incredibilă, sâmbătă seară, la scurt timp după victoria echipei cu Betis, scor 5-0 în runda cu numărul 5 din La Liga. Catalanii au șters imediat postarea când și-au dat seama ce au făcut, dar fanii au văzut totul și s-au distrat teribil.

Cristiano Ronaldo și Ansu Fati, marcatori pe Camp Nou pentru echipa oaspete. FC Barcelona, gafă incredibilă pe rețelele de socializare după victoria cu Betis, scor 5-0: catalanii au șters imediat postarea

Sâmbătă seară, în runda cu numărul 5 din La Liga, FC Barcelona a primit vizita celor de la Betis și elevii lui Xavi au făcut instrucție cu adversarii. Catalanii au început excelent partida, iar în minutul 25 au reușit să deschidă scorul. Nou-venitul Joao Felix a înscris primul său gol pentru Barcelona, după ce a fost servit cu o pasă bună de Romeu. În minutul 32, polonezul Robert Lewandowski și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, stabilind totodată și scorul pauzei, 2-0 pentru Barcelona.

Fotbaliștii lui Xavi au ieșit la fel de motivați de la vestiare, iar în repriza a doua au mai lovit de alte trei ori, prin Torres, Raphinha și Cancelo, care de asemenea a înscris primul lui gol pentru FC Barcelona.

De partea cealaltă, Betis nu a reușit să desfacă nici măcar o dată defensiva catalană, astfel că scorul final al confruntării a fost un nemilos 5-0 pentru trupa gazdă.

În ciuda faptului că Betis nu a marcat, pe contul oficial de Twitter al Barcelonei și-a făcut apariția la finalul meciului o postare incredibilă. Scorul indicat de catalani a fost cel corect, respectiv 5-0, doar că sub sigla lui Betis au fost trecute numele a doi marcatori. Iar spre stupefacția internauților, aceștia au fost Cristiano Ronaldo (n.r. – Al Nassr) și Ansu Fati (n.r. – Brighton, echipă la care e împrumutat de Barcelona).

Catalanii au șters imediat postarea când și-au dat seama ce au făcut, însă cu toate acestea câțiva dintre internauți au apucat să facă o captură de ecran. Printre aceștia s-a regăsit și celebrul jurnalist italian Fabrizio Romano, care a făcut din nou publică postarea Barcelonei, doar că de data aceasta pe pagina sa de Facebook:

„Contul oficial al celor de la FC Barcelona l-a trecut pe Cristiano Ronaldo ca marcator pentru Betis… Acum au șters”, a scris Fabrizio Romano.

Postarea a adunat peste 180.000 de aprecieri și zeci de comentarii:

„Cristiano Ronaldo i-a traumatizat atât de tare încât încă își aduc aminte de el în visele lor”, „Întotdeauna l-au privit pe Ronaldo ca pe un coșmar”, „Frica de Ronaldo este începutul înțelepciunii”, „Primul meci fără Messi”, au fost doar câteva dintre reacțiile urmăritorilor lui Fabrizio Romano.

Barcelona a urcat pe primul loc în La Liga

Revenind la succesul obținut de Barcelona cu Betis, scor 5-0, mulțumită acestuia catalanii au revenit pe prima poziție în La Liga, cu 13 puncte. Totuși, elevii lui Xavi ar putea fi depășiți de Real în clasament, deoarece madrilenii nu și-au disputat duelul din runda cu numărul 5.

Duminică, de la ora 22:00, Real Madrid va primi vizita lui Real Sociedad. Trupa antrenată de Carlo Ancelotti are 4 victorii în primele 4 etape și este pe locul secund în La Liga, cu 12 puncte.

Publicat: 17 09. 2023, 08:40