Fază de „cascadorii râsului” în Suedia! Ce a putut să facă portarul lui Hammarby | VIDEO

Portarul lui Hammarby, Oliver Dovin, a oferit un moment văzut extrem de rar pe un teren de fotbal, în meciul jucat de echipa sa în deplasare cu Hacken, în etapa a doua a campionatului Suediei. Se știe că în această țară se joacă după sistemul „primăvară-toamnă”.

Fază de „cascadorii râsului” în Suedia! Portarul lui Hammarby a oferit un moment unic pe un stadion de fotbal

În minutul 5, el a primit o pasă de la unul din coechipierii săi și a încercat să găsească rapid o soluție pentru a trimite scurt la un altul, doar că în încercarea de a găsi un coleg care să nu se afle în marcajul unui adversar, a scăpat din vedere mingea, care i s-a scurs printre picioare, iar Benie Traore, atacantul celor de la Hacken, a fost pe fază și a introdus-o în poartă.

Ulterior, în minutul 16, Benie Traore a făcut „dubla” cu o execuție plasată din mijlocul careului de 16 metri, după o pasă primită din partea stângă, de la Lars Larsen.

Atacantul de 20 de ani din Coasta de Fildes și-a desăvârșit „opera”, în prelungirile primei reprize, atunci când a marcat și al treilea gol, de data aceasta după ce a atacat excelent prima bară și a reluat din colțul careului de 6 metri, după o centrare perfectă, pe jos, venită tot din partea stângă, dar de data aceasta de la Kristoffer Lund.

În partea secundă, Hammarby nu a reușit decât să reducă din diferență, marcând prin Tesfaldet Tekie în minutul 56. S-a terminat așadar cu scorul de 3-1 pentru gazdele de la Hacken.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă:

Hacken (4-3-3): Abrahamsson- Fridriksson, Hovland, Hammar, Lund- Rygaard, Gustafson, Romeo- Sadiq, Traore, Larsen
Rezerve: Brattberg, Chidi, Dahpo, Hodzic, Jansson, Kamara, Nilsson, Oscar, Sandberg
Antrenor: Per-Mathias Hogmo

Hammarby (4-3-3): Dovin- Strand, Kurtulus, Fenger, Pinas- Besara, Sadiku, Demirol- Nilsson, Boudah, Tekie
Rezerve: Adjei, Blazevic, Djukanovic, Erabi, Hammar, Madjed, Mikkelsen, Nalic, Vagic
Antrenor: Marti Cifuentes

Înaintea acestui meci, cele două erau la egalitate de puncte, întrucât ambele își câștigaseră meciurile din prima etapă a acestui nou sezon. Hacken s-a impus cu scorul de 2-0 în deplasare la Elfsborg, în vreme ce Hammarby a câștigat cu scorul de 3-1 meciul de pe teren propriu cu Degerfors.

Sursă foto: captură Twitter / discovery + sport

Publicat: 09 04. 2023, 17:11
Actualizat: 09 04. 2023, 18:38