Valencia, Juventus, Sevilla și Benfica s-au calificat. Tragerea la sorți pentru semifinalele Europa League, LIVE, de la 13:00

Valencia, Juventus, Sevilla și Benfica s-au calificat în semifinalele Europa League, iar cele patru echipe vor afla astăzi cum vor fi „aranjate” în următoarea fază a competiției. Tragerea la sorți pentru semifinalele Europa League va avea loc astăzi, la Nyon, cu începere de la ora 13:00.

La Torino, pe stadionul unde se va juca finala, Juventus a pornit ca favorită în fața lui Lyon, după succesul cu 1-0 de pe Gerland. Misiunea italienilor nu a fost însă deloc una ușoară. Pirlo a deschis scorul rapid, după specialitatea casei, gol din lovitură liberă. Francezii nu s-au speriat de începutul gazdelor, iar Briand a egalat la jumătatea primei reprize, cu o lovitură de cap bine plasată. Marchisio a readus-o pe Juventus în avantaj în partea secundă, cu un șut deviat de Umtiti, iar „Bătrâna Doamnă” mai are doar doi pași până la finala pe care o va disputa pe propriul teren.

Sevilla s-a calificat și ea în semifinale, după ce a întors spectaculos eșecul suferit în tur, pe terenul lui FC Porto (0-1). Andaluzii s-au impus cu 4-1, trei dintre goluri venind în prima jumătate de oră a meciului. Pe final, când Sevilla era în 10 oameni, Gameiro a pus pecetea pe o nouă semifinală de Europa League pentru gruparea spaniolă, deținătoare a două trofee în a doua competiție a continentului. Golul din prelungiri al lui Quresma nu a mai contat decât pentru statistici și genericele emisiunilor TV.

La Lisabona, Benfica nu a avut mari probleme în fața lui AZ Alkmaar. După victoria cu 1-0 din Olanda, Rodrigo a asigurat cu o dublă un nou succes pentru lusitani (2-0) și a doua calificare consecutivă în semifinalele Europa League pentru gruparea de pe Da Luz.

În cele din urmă, Valencia a izbutit poate cea mai frumoasă revenire a sezonului, după ce a executat o „remontada” ca în povești în fața elvețienilor de la FC Basel. Oaspeții se impuseseră în prima manșă cu 3-0, dar spaniolii nu s-au arătat deloc intimidați de diferență, în ciuda faptului că numărul mic de spectatori de pe Mestalla indica faptul că speranțe nu prea existau. Alcacer, cu o dublă și Vargas au întors rezultatul din tur, în 70 de minute. Primul putea deveni chiar eroul meciului, însă ratarea sa uriașă din secundele de final a făcut ca meciul să meargă în prelungiri.

Drama a continuat pentru elvețieni și în extra-timp. Diaz și Sauro au fost eliminați, iar același Alcacer a ratat din nou incredibil în ultimele secvențe ale primei reprize. Nu a mai făcut-o și în minutul 113, când a izbutit să puncteze cu câlcâiul printre picioarele lui Sommer. Bernat nu a făcut decât să spulbere emoțiile cu golul venit 4 minute mai târzium iar Valencia a intrat și ea în urna semifinalistelor

Publicat: 11 04. 2014, 12:00
Actualizat: 11 04. 2014, 13:08