Ulrich Forte, antrenor FC Zurich: „Sper să ne calificăm în primăvara europeană!”

Ulrich Forte, antrenorul echipei FC Zurich, a declarat după rezultatul de egalitate, scor 0-0, cu Steaua, din etapa a patra a grupelor Europa League, că a fost surprins de jocul ofensiv prestat de formația lui Laurențiu Reghecampf în prima parte a meciului.

„Trebuie să fim mulțumiți cu acest egal. În prima repriză, Steaua a jucat mai bine ca noi. Am suferit în prima repriză, dar partea secundă a fost mai bună. Până la urmă, nu au existat situații de gol de de nicio parte, trebuie să fim satisfăcuți cu acest punct.

Am fost surprinși de Steaua. A fost foarte ofensivă, foarte agresivă. La pauză am schimbat anumite lucruri și ne-am stablizat jocul, dar Steaua este o echipă bună. Sper să ne calificăm mai departe, dar ne va fi greu”, a spus Forte pentru Dolce Sport.

Steaua și Zurich au terminat la egalitate în Elveția, scor 0-0, iar ambele formații păstrează șanse la calificarea în primăvara europeană. Vicecampioana României mai are de jucat cu Osmanlispor (acasă) și Villarreal (deplasare), în timp ce liderul seriei a doua din Elveția va evolua pe teren propriu cu Villarreal și în deplasare, cu Osmanlispor.