UEFA laudă Astra lui Șumudică: „Au demonstrat că pot rezolva din nou situația după ce sunt conduși”

Astra s-a calificat în play-off-ul Europa League reușind una dintre surprizele turului al treilea preliminar. Echipa din Giurgiu a învins cu 2-1 pe teren propriu pe West Ham, după ce în tur reușise un 2-2, și merge mai departe cu scorul general de 4-3.

Site-ul UEFA notează că echipa lui Marius Șumudică a reușit din nou să revină după ce a fost condusă și și-a asigurat astfel calificarea, jucătorii dând dovadă de multă tărie de caracter.

„Două goluri marcate la Londra au salvat o remiză săptămâna trecută, dar Astra s-a văzut din nou nevoită să revină în cărțile calificării după golul din minutul 4 al lui Lanzini. Chiar și așa, echipa lui Marius Șumudică a demonstrat că poate rezolva din nou situația marcând două goluri, într-un interval de doar patru minute, prin căpitanul Constantin Budescu. Clubul din România este la un pas de faza grupelor”, au notat cei de la uefa.com.

Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Ligii Europa, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), formația engleză West Ham United, în manșa secundă a turului trei preliminar al competiției.

În tur, la Londra, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 2-2.

Joi, golurile Astrei au fost marcate de Budescu, în minutele 33 și 36, în timp ce pentru englezi a înscris Lanzini, în minutul 3.

0-1: Lanzini a primit un balon la marginea careului mare și l-a învins pe Lung cu un șut lângă bară.

1-1: Budescu a primit un balon în jumătatea adversă, a înaintat și a înscris cu un șut în forță de la 23 de metri.

2-1: William a pătruns în partea stângă, a centrat în careu și Budescu a marcat cu latul de la 12 metri.

Publicat: 07 08. 2015, 08:40
Actualizat: 07 08. 2015, 08:46