Toată Europa știa că Steaua o să se califice la penalty-uri!** Dacă afla asta dinainte, Reghe nu mai avea puls 200 pe final!

Steaua a eliminat-o pe Ajax la finele unui meci nebun, o partidă care va rămâne scrisă în paginile de istorie ale fotbalul din România. După 0-2 în tur, steliștii au reușit să surmonteze diferența și într-un final dramatic s-au impus la penalty-uri. La loteria loviturilor de departajare, Reghe a avut cele mai mari emoții dintre toți steliștii, tehnicianul trăind intens fiecare execuție.

Antrenorul roș-albaștrilor ar fi putut scăpa de tensiune și ar fi putut urmări liniștit loviturile de departajare dacă și-ar fi amintit de o serie de date statistice extrem de interesante. În timp ce steliștii își decideau viitorul european prin loviturile de la 11 metri, site-ul specializat pe statistică sportivă, InfoStrada amintea o informație care scăpase neobersevată pe parcursul celor 90 de minute și a celor două reprize de prelungire: Steaua nu a pierdut niciodată calificarea la penalty-uri într-o competiție europeană, în timp ce Ajax nu a câștigat vreodată o astfel de „loterie” în întrecerile internaționale.

Publicat: 24 02. 2013, 14:34
Actualizat: 24 02. 2013, 14:45