Steaua, decimată de accidentări înaintea meciului cu Rio Ave. Cum ar putea arăta echipa lui Gâlcă la partida cu portughezii

Steaua a câștigat meciul cu Universitatea Cluj, scor 4-1, prin golurile lui Papp (min. 12), Szukala (min. 31), Adi Popa (min. 66) și Keșeru (min. 76), dar doi jucători de bază au părăsit terenul accidentați. Varela a părăsit terenul în minutul 28, iar Rusescu a ieșit în repriza a doua acuzând din nou probleme la umăr (min. 67).

La meciul de duminică, Costel Gâlcă nu s-a putut baza pe Alex Chipciu, care a venit accidentat de la meciului naționalei din Finlanda. Nici Luchin nu a fost fost folosit la meciul cu „U” Cluj, fundașul fiind de asemenea accidentat. Acestora li se adaugă Gabi Iancu, operat la genunchi, care va lipsi de pe teren în următoarele 3 luni, și Alex Bouceanu, care este în refacere după o accidentare ce a avut loc în vară.

„Nu știu cât va lipsi Varela. Rusescu are o problemă la umăr, a căzut iar în el. Sper să nu fie ceva grav. Mă îngrijorează accidentările, pentru că vine o perioadă dificilă, cu multe meciuri. Vreau să am cât mai mulți jucători la dispoziție”, a spus Gâlcă după meciul de aseară.

Cum ar putea arăta Steaua cu Rio Ave: Arlauskis – Râpă, Papp, Szukala, Latovlevici – Prepeliță, Sânmărtean – Ad. Popa, Chipciu, Tănase – Keșeru