Spurs bate tot și nu ia gol cu Chiricheș pe teren: Anji – Tottenham 0-2! Românul a avut o prestație impecabilă

Tottenham s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Anji Mahacikala și este lider în Grupa K din Europa League, cu 6 puncte. Vlad Chiricheș a fost titular în premieră în cupele europene pentru englezi, după ce săptămâna trecută debutase în meciul din Cupa Ligii, cu Aston Villa (4-0).

Românul a avut o primă repriză impecabilă, în care nu a lăsat niciun adversar să îl depășească, dar în partea secundă misiunea lui a fost ceva mai dificilă. Anji l-a avut în avanposturi în al doilea mitan pe fostul ceferist Lacina Traore, care a animat jocul rușilor și le-a creat adevărate probleme londonezilor, însă scorul a rămas neschimbat până la final. Până acum, Tottenham are procentaj de victorii de 100% cu Chiricheș pe teren și nu a primit niciun gol.

Min 90+2 – FINAL DE MECI: Tottenham învinge la Anji cu 2-0.
Min 90 – Defoe scapă spre poartă, driblează portarul, dar pasa lui către doi coechipieri ce așteptau șutul este interceptată și atacul se stinge
Min 79 – SCHIMBARE LA ANJI: intră Ali în locul lui Angbwa
Min 78 – SCHIMBARE LA TOTTENHAM: intră Eriksen în locul lui Holtby
Min 72 – SCHIMBARE LA TOTTENHAM: intră Sigurdsson în locul lui Lamela
Min 66 – Chiricheș câștigă un duel la cap cu înaltul Lacina Traore. Românul a avut ceva probleme în repriza secundă în fața ivorianului
SCHIMBARE LA ANJI: intră Traore în locul lui Abdulavov
Min 45+1 – Pauză în Rusia: Anji – Tottenham 0-2. Chiricheș a avut o primă repriză impecabilă
Min 45 –
Kyle Walker se demarcă excelent și îi pasează lui Chadli, după schema de la golul doi, dar acesta luftează
Min 39 – GOL TOTTENHAM 0-2: Chadli reia din dreptul punctului de la 11 metri în plasa porții lui Anji o centrare de pe dreapta. Primul său gol în tricoul londonezilor
Min 34 – GOL TOTTENHAM 0-1. Defoe primește în careu, ușor lateral-dreapta, trage tare sub bară și înscrie
Min 32 – Holtby încearcă să prindă vinclul cu un șut de la marginea careului, portarul lui Anji reușește să respingă în lateral
Min 25 – Chiricheș are o nouă intervenție foarte bună. Pe un contraatac al gazdelor, fostul fundaș al Stelei a ieșit în întâmpinarea lui Jucilei și l-a deposedat
Min 20 – Tottenham domină teritorial, dar nu își creează deocamdată ocazii de gol
Min 14 – Sandro șutează și el de la 30 de metri, portarul lui Anji prinde
Min 13 – Defoe trage de lamare distanță, dar și la mare distanță de poarta lui Pomazan
Min 7 – Chiricheș intervine excelent în careu, în fața lui Solomatin
Min 5 – Chiricheș se complică în fața a doi adversari, în fața propriului careu, dar se descurcă excelent în cele din urmă și rezolvă situația