Șocul serii de Europa League a venit din Croația. VIDEO | Un fost jucător din Liga I a eliminat-o pe Hajduk Split cu două goluri fabuloase. Ultrașii au vrut să intre pe teren

Hajduk Split a fost eliminată surprinzător, joi seară, în turul 1 al Europa League. După victoria cu 2-0 din tur, formația croată a pierdut returul, de pe teren propriu, cu formația malteză Gzira, scor 1-3.

Croații au deschis scorul în minutul 7, prin Jradi, moment în care rezultatul la general era 3-0, iar misiunea maltezilor părea una foarte dificilă, fiind nevoiți să mai înscrie de trei ori.

Gzira a egalat în minutul 57, prin de Assis, care a reluat în plasă, cu capul, din interiorul careului. L-a urmat Hamed Kone, fostul jucător de la Academica Clinceni și FC Voluntari, care a reluat spectaculos, de la marginea careului.

Lovitură decisivă a maltezilor a fost dată tot de Hamed Kone, cel care a șutat plasat, la colțul lung, ducând scorul la 3-1.

VIDEO cu golurile din Hajduk Split – Gzira 1-3

La finalul meciul, suporterii din galeria lui Hajduk Split au vrut să intre pe teren în urma acestei înfrângeri rușinoase.

În turul secund al Europa League, Gzira va întâlni formația letonă Ventspils. Meciurile se vor juca pe 25 iulie și 1 august.

Publicat: 19 07. 2019, 08:46
Actualizat: 19 07. 2019, 12:43