Sferturi Europa League. Meci dramatic în Spania: Valencia – Basel 5-0, după prelungiri. Juventus, Sevilla, Benfica și Valencia merg în semifinale

A doua manșă a sferturilor de finală ale Europa League a rezervat trei meciuri extraordinare și o dispută cu final oarecum așteptat, iar penultimul act al competiției se anunță unul cu adevărat incendiar.

La Torino, pe stadionul unde se va juca finala, Juventus a pornit ca favorită în fața lui Lyon, după succesul cu 1-0 de pe Gerland. Misiunea italienilor nu a fost însă deloc una ușoară. Pirlo a deschis scorul rapid, după specialitatea casei, gol din lovitură liberă. Francezii nu s-au speriat de începutul gazdelor, iar Briand a egalat la jumătatea primei reprize, cu o lovitură de cap bine plasată. Marchisio a readus-o pe Juventus în avantaj în partea secundă, cu un șut deviat de Umtiti, iar „Bătrâna Doamnă” mai are doar doi pași până la finala pe care o va disputa pe propriul teren.

Sevilla s-a calificat și ea în semifinale, după ce a întors spectaculos eșecul suferit în tur, pe terenul lui FC Porto (0-1). Andaluzii s-au impus cu 4-1, trei dintre goluri venind în prima jumătate de oră a meciului. Pe final, când Sevilla era în 10 oameni, Gameiro a pus pecetea pe o nouă semifinală de Europa League pentru gruparea spaniolă, deținătoare a două trofee în a doua competiție a continentului. Golul din prelungiri al lui Quresma nu a mai contat decât pentru statistici și genericele emisiunilor TV.

La Lisabona, Benfica nu a avut mari probleme în fața lui AZ Alkmaar. După victoria cu 1-0 din Olanda, Rodrigo a asigurat cu o dublă un nou succes pentru lusitani (2-0) și a doua calificare consecutivă în semifinalele Europa League pentru gruparea de pe Da Luz.

În cele din urmă, Valencia a izbutit poate cea mai frumoasă revenire a sezonului, după ce a executat o „remontada” ca în povești în fața elvețienilor de la FC Basel. Oaspeții se impuseseră în prima manșă cu 3-0, dar spaniolii nu s-au arătat deloc intimidați de diferență, în ciuda faptului că numărul mic de spectatori de pe Mestalla indica faptul că speranțe nu prea existau. Alcacer, cu o dublă și Vargas au întors rezultatul din tur, în 70 de minute. Primul putea deveni chiar eroul meciului, însă ratarea sa uriașă din secundele de final a făcut ca meciul să meargă în prelungiri.

Drama a continuat pentru elvețieni și în extra-timp. Diaz și Sauro au fost eliminați, iar același Alcacer a ratat din nou incredibil în ultimele secvențe ale primei reprize. Nu a mai făcut-o și în minutul 113, când a izbutit să puncteze cu câlcâiul printre picioarele lui Sommer. Bernat nu a făcut decât să spulbere emoțiile cu golul venit 4 minute mai târzium iar Valencia a intrat și ea în urna semifinalistelor, din tragerea care va avea loc la Nyon, vineri, de la ora 14:00.

Programul meciurilor:

FINAL – JUVENTUS – Olympique Lyon 2-1 (Pirlo ‘4, Umtiti ’68 – autogol / Briand ’38) – 3-1 la general

JUVENTUS: Buffon РChiellini, Caceres, Bonucci РMarchisio, Pirlo, Asamoah, Vidal РIsla РVucinic, T̩vez

Antrenor: Antonio Conte

OLYMPIQUE LYON: Lopes – Bedimo, B. Kone, Umtiti, Ferri – Malbranque, Gonalons, Mvuemba, Tolisso – Lacazette, Briand

Antrenor: Remi Garde

FINAL – Valencia – FC Basel 5-0 (Alcacer ’38, ’70, ‘113, Vargas ’42, Bernat ‘117) – 5-3 la general

VALENCIA: Guaita – Joâo Pereira, Javi Fuego, Mathieu, Bernat – Keita, Parejo, Feghouli, Vargas, Fede – Alcácer

Antrenor: Juan Antonio Pizzi

FC BASEL: Sommer – D. Degen, Schär, Safari, Sauro – Serey Die, Delgado, F. Frei, Marcelo Díaz – Elneny, Xhaka

Antrenor: Murat Yakin

FINAL – FC SEVILLA – FC Porto 4-1 (Rakitic ‘5 pen, Vitolo ’26, Bacca ’29, Gameiro ’79 / Quaresma ’90+3) – 4-2 la general

FC SEVILLA: Beto – Coke, Pareja, Fazio, Navarro – Carriço, Mbia, Reyes, RakitiÇ – Vitolo, Bacca

Antrenor: Unai Emery

FC PORTO: Fabiano – Danilo, Reyes, Mangala, Alex Sandro – Defour, C.Eduardo, Herrera – Varela, Ghilas, Quaresma

Antrenor: Luis Castro

FINAL – BENFICA – AZ Alkmaar 2-0 (Rodrigo ’39, ’72) – 3-0 la general

BENFICA: Artur – Sílvio, Luisão, Garay, Siqueira – Fejsa, Sulejmani, André Gomes – Oscar Cardozo, Salvio, Rodrigo

Antrenor: Jorge Jesus

AZ ALKMAAR: Esteban – Johansson, Gouweleeuw, Wuytens, Viergever – Gudelj, Ortiz, Elm, Berghuis – Jóhannsson, Beerens