Se pregătesc statuile anunțate de Șumudică? Antrenorul a anunțat tactica superofensivă pentru returul cu Genk: „N-am ce să pierd”

Astra a reușit un rezultat bun, scor 2-2, la Giurgiu, în prima manșă din „16-imile” Europa League, iar Șumudică a anunțat tactica pe care o va aborda în meciul care speră să-i aducă biletul pentru „optimile” competiției.

• Genk – Astra, joi, ora 22:05

Înainte de meciul de la Giurgiu, Șumi declara că dacă jucătorii săi vor trece de Genk ar merita statui, iar pentru a se asigura de acest lucru antrenorul a anunțat o tactică agresivă la partida de joi: „E un meci de totul sau nimic, e clar că trebuie să câștigăm sau să facem un egal cu cel puțin două goluri marcate ca să mergem mai departe, mă refer la prelungiri. Va fi un meci greu, dar ne jucăm șansa. Nu e vorba de minuni, că nu mi s-a părut o diferență așa mare de valoare.

De data asta nu-i voi mai aștepta, voi juca, n-am ce să pierd. Voi face pressing cum am facut și cu Viitorul. Voi încerca să recuperez mingea cât mai aproape de poarta lor”, a declarat Șumudică la Dolce Sport. În prima manșă de la Giurgiu, Astra a fost echipa care a alergat după egalare, după ce Genk a condus cu 1-0 și 2-1, ca în minutul 90 Takayuki să aducă golul egalizator pentru gazde. Ținând cont că Astra a obținut mai multe puncte, în Europa League, în deplasare, Șumi este în grafic pentru o nouă calificare magică.

Publicat: 22 02. 2017, 12:59
Actualizat: 22 02. 2017, 13:00