Rusescu aduce primăvara!** Copenhaga – Steaua 1-1. Atacantul steliștilor a marcat un gol spectaculos, în inferioritate numerică

Corespondență de la Florin Marian, Copenhaga

¤ Roș-albaștrii au jucat a doua repriză în inferioritate numerică din cauza eliminării injuste a lui Tănase
¤ Rusescu a reușit să marcheze din singurul șut pe poartă al echipei sale

Steaua avea nevoie măcar de un egal în partida de aseară din Danemarca pentru a bifa cea de-a zecea calificare în primăvara europeană. Nu a fost niciun infern pe „Parken” și nici vreun asediu la poarta Stelei, cum poate s-ar fi așteptat Reghe și compania de la o echipă care avea nevoie neapărat de o victorie. Ba mai mult, Steaua a controlat prima repriză, profitând de apatia sau teama gazdelor, care nu au legat mai mult de patru pase. Nikolic a fost foarte util în primul sfert de oră, obținând două lovituri libere din care colegii săi ar fi trebuit să scoată mai mult.

Roș-albaștrii ar fi putut chiar deschide scorul în urma unui contraatac purtat în minutul 27 de Adi Popa, pe dreapta. „Motoreta” i-a pasat execelent în careu lui Tănase, dar fundașul dreapta, Jacobsen a strâns excelent și a blocat șutul pe care ar fi putut scrie gol. Apoi, în minutul 30, Nikolic s-a trezit cu mingea în fața porții goale, după o fază realizată de Rusescu. Singurele tresăriri ale gazdelor au fost în minutul 40, când Chipciu a salvat echipa la ocazia lui Jorgensen, iar apoi Claudemir a tras periculos, puțin pe lângă vinclu.

Niciun șut pe poartă în prima repriză
Acestea au fost primele 45 de minute, sărăcăcioase în ocazii, cu niciun șut pe spațiul porții din partea celor două formații. Repriza a doua a început interesant. Dar enervant pentru steliști, din cauză că arbitrul turc Gocek a văzut că Tănase a simulat în minutul 49, când, în realitate, românul a fost faultat în careul advers. „Dodel” mai avea un galben, meritat, din prima repriză, iar acum l-a primit și pe al doilea, făcându-l pe Reghe să-și pună mâinile în cap. În urma ruperii acestui echilibru, jocul a căpătat mai mult ritm, dar Steaua a continuat să atace atunci când a avut ocazia.

Nici danezii nu au așteptat și au adus din ce în ce mai des mingea în careul lui Tătărușanu, total ezitant pe centrări și foarte slab la jocul de picior. Vetokele, intrat în a doua repriză, l-a testat pe portarul nostru cu o lovitură de cap în minutul 69, dar stelistul a parat sigur o minge slab trimisă de adversar. Tătărușanu a fost totuși util la reluarea lui Cornelius, din minutul 71. Și când nimeni nu se mai aștepta, Rusescu, omul care duce parcă Steaua în spate, a reușit un șut de senzație de la 25 de metri, care l-a surprins și pe Christensen și tabela s-a dezghețat. 1-0 pentru Steaua, iar mirosul primăverii se simțea deja în ciuda aerului rece din Danemarca. Românii au gestionat bine finalul, chiar dacă Vetokele a reușit egalarea în minutul 87, și s-au calificat meritat, confirmând parcursul excelent din campionat și Europa League.

Min. 90+4 Final de meci, Steaua merge în primăvara Europa League

Min. 90+2 Gislason trece de Martinovic cu dribling spre centru, dar trage mult peste poartă

Min. 90+2 Lovitură liberă de pe partea dreaptă, centrare în careu, Gardoș respinge

Min. 90 De la margine s-au arătat 4 minute de prelungire

Min. 88 ⇔Iese Adi Popa – accidentat – intră Prepeliță

Min. 87 Gol Copenhaga. Vetokele egalează. Jucătorul lui Copenhaga reia în plasă cu capul o centrare de pe partea dreaptă

Min. 85 Pintilii recuperează foarte bine, pornește într-o cursă de 50 de metri și trage cu ultimele puteri la colțul lung, mingea se duce pe lângă

Min. 84 ⇔Iese Rusescu, intră Filip

Min. 82 Lovitură liberă pentru Copenhaga, Sigurdsson reia peste poartă

Min. 81Å’ Latovlevici intră foarte periculos, cu talpa în zona capului, și vede galben

Min. 78 Tătărușanu rămâne întins pe gazon, după un duel cu Cornelius. Echipa medicală își face apariția pe teren

Min. 78 Å’ Bourceanu vede cartonașul galben pentru o intrare din spate

Min. 77 Ocazie mare pentru danezi. Șut din afara careului, Cornelius deviază spre bara a doua, mingea trece milimetri pe lângă bară

Min. 74 ⇔ Iese Gislason – accidentat – intră Santin

Min. 73 GOOL STEAUA! Rusescu înscrie un șut superb de la aproximativ 27 de metri. Bourceanu s-a bătut ca un gladiator în preajma careului advers, mingea a ajuns la Rusescu, într-o poziție ușor lateral dreapta, stelistul a tras la colțul scurt, fără speranțe pentru portarul gazdelor

Min. 70 Ocazie uriașă pentru Copenhaga. Centrare de pe dreapta, Cornelius reia cu capul, Tătărușanu are un reflex excelent și reține

Min. 66 Lovitură de colț pentru FC Copenhaga. Centrare la bara a doua, Tătărușanu iese aiurea, reluare cu capul a danezilor, dar Sigurdsson deviază peste

Min. 65 ⇔ Iese Claudemir, intră Vetokele

Min. 61⇔ Reghe face prima mutare. Iese Nikolic, intră Martinovic. Chipciu s-a dus pe poziția lăsată liberă de eliminarea lui Tănase

Min. 59 Emoții pentru Tătărușanu, la o pasă prea slabă pentru Chipciu chiar în careu. Șeptarul Stelei s-a descurcat însă foarte bine

Min. 55 Contaatac al Stelei, Adi Popa primește liber în dreapta, centrează pentru Nikolic la bara a doua, dar portarul gazdelor intuiește bine și reține

Min. 50 Å’ Chiricheș intră tare la un adversar și vede galben

Min. 48 Å’Tănase este eliminat. Mijlocașul Stelei pătrunde în careu, trece de Kristensen, dar este agățat de acesta și cade. Arbitrul a văzut însă simulare în loc de fault și-i dă al doilea galben lui Tănase

Min. 47 Chiricheș acuză probleme medicale și este scos în afara terenului pentru îngrijiri

Min. 46 A început repriza a doua, nicio schimbare în cele două echipe

Min. 45 Arbitrul de centru pune capăt primei părți

Min. 43 Tătărușanu le dă iar emoții steliștilor. Portarul Stelei a dat pe lângă minge într-un duel aerian, din fericire, arbitrul a fluierat fault în atac

Min. 41 Corner pentru Steaua. Bourceanu trimite la colțul scurt, mingea este respinsă la 30 de metri. Latovlevici a venit în viteză și a tras puternic, puțin pe lângă bara de la colțul scurt

Min. 40 Cea mai mare ocazie a danezilor. Chipciu scoate în ultimul moment din piciorul lui Claudemir, care se pregătea să tragă din careu. Mingea a ajuns la 25 de metri de poarta lui Tătărușanu, a urmat un șut în forță, nu foarte depare de poartă

Min. 39 Chiricheș pleacă din nou în atac cu mingea la picior, combină cu Nikolic, însă până la urmă danezii recuperează

Min. 36 Adi Popa a centrat de pe dreapta, Tănase a protejat și a reluat atletic pe spate, însă arbitrul a fluierat fault în atac

Min. 34 Cei de la FC Copenhaga au trecut la conducerea meciului, steliștii se apără și așteaptă momentul contraatacului

Min. 32 Å’Tănase ia primul galben al partidei, pentru un fault pe o faza de contraatac a danezilor

Min. 30 Cursă foarte bună a lui Rusescu, a driblat doi adversari și a scos în dreapta, la Popa. Jucătorul venit de la Chiajna centrează pe jos la 6 metri, mingea ricoșează în Nikolic, însă iese în aut de poartă

Min. 29 Lovitură de colț pentru Steaua, mingea este trimisă la colțul scurt, danezii îndepărtează balonul din zona periculoasă

Min. 26 Contraatac extraordinar al Stelei, cu Adi Popa făcând o cursă de peste 50 de metri. Popa scoate la șut pentru Tănase, care trage însă în blocaj

Min. 25 Rusescu își încearcă norocul de la 35 de metri, mingea trece puțin peste bara transversală

Min. 24 Lansare pentru Tănase, care este însă depășit în viteză de Jacobsen și mingea ajunge din nou la danezi

Min. 22 Nordicii fac un pressing agresiv, dar steliștii stau bine în teren. Jorgensen centrează de pe dreapta direct în brațele lui Tătărușanu

Min. 21 Atac prelungit al Stelei, Chiricheș rezolvă cu eleganță faza și urcă în atac, scoate în lateral pentru Adi Popa, care se întoarce însă în propria jumătate

Min. 16 Centrare în careul Stelei, Gardoș respinge cu siguranță

Min. 15 Steaua a stat foarte bine în teren până acum, joacă sus și recuperează destul de repede. Danezii nu s-au apropiat până acum de poarta lui Tătărușanu

Min. 12 Nikolic scoate un fault de la 30 de metri, ușor lateral-dreapta. Latovlevici trage însă în zid

Min. 10 Chipciu își folosește viteza și urcă în atac cu mingea la picior, este ajuns din urmă și deposedat; steliștii au cerut fault, arbitrii au lăsat jocul să continue

Min. 7 Tot Bourceanu centrează, Nikolic reia cu capul în blocaj. Chipciu încearcă un șut de la 25 de metri, dar trage într-un adversar

Min. 7 Nikolic este faultat în banda stângă, o nouă lovitură liberă pentru Steaua dintr-o poziție foarte bună.

Min. 5 Rusescu pleacă singur spre poarta adversă, dar este faultat în partea stângă. Lovitură liberă pentru Steaua de la 35 de metri. Bourceanu a centrat, danezii au respins până la Rusescu, care comite însă henț

Min. 2 Adi Popa se descurcă excelent pe banda dreaptă, strânge 4 jucători în jurul său, dar scoate la 16 metri, Tănase n-ajunge însă la minge

Min. 1 Fluier de start, fanii danezi au pregătit o atmosferă de zile mari, dar stadionul nu este plin. Steaua este și ea încurajată de un grup de aproximativ 200 de suporteri. Steliștii atacă în această repriză la poarta din stânga, gazdele au prima lovitură

Publicat: 07 12. 2012, 08:00
Actualizat: 07 12. 2012, 14:56