Petrescu, trădat de apărare la debut:** Vfb Stuttgart – Dinamo Moscova 2-0

Dubla lui Ibisevic a venit pe erori mari ale defensivei ruse
Un pacient în moarte clinică nu se însănătoșește brusc. Cu cinci eșecuri consecutive în noul sezon din Rusia, Dinamo Moscova nu se putea transforma la prima partidă cu Dan Petrescu (foto) pe bancă. La Stuttgart, „Bursucul” a încercat un egal, dar a fost trădat de defensivă. Prima repriză a fost una plictisitoare, cel mai notabil eveniment fiind schimbarea lui Misimovic în minutul 37! Adică bosniacul care a plecat de la Galatasaray din cauza lui Hagi și care n-a avut cuvinte dulci la adresa „Regelui” la despărțirea de Turcia. O mutare defensivă oricum, pentru că cel care l-a înlocuit pe mijlocașul ofensiv bosniac a fost Semshov, un mijlocaș central.

0-0 părea cel mai bun scor, dar n-a vrut goalkeeper-ul Shunin, care a respins prost, în față, un șut de la distanță. Pe fază, celălalt bosniac, Ibisevic (72), a făcut 1-0, apoi în prelungiri a reușit „dubla”, după o fază în care Traore l-a făcut praf pe Lomic și a centrat perfect pentru lovitura de cap a aceluiași atacant bosniac (90+1).

Următorul hop pentru „Bursuc” e sâmbătă, derby-ul local cu Lokomotiv (ora 12:30, în direct pe Sport.ro.). Miza Europa se decide marțea viitoare, în returul de la Moscova.