Petrescu nu a scăpat de blestemul Stuttgart:** Dinamo Moscova a ratat calificarea în grupele EL

Deși a dominat partida, Dinamo nu a expediat decât un șut pe poartă, când Kokorin a marcat golul egalării

Dan Petrescu (foto) nu a găsit încă antidotul pentru suferința lui Dinamo. Deși au sperat să remonteze handicapul din manșa tur a play-off-ului Europa League cu VfB Stuttgart (0-2), moscoviții au fost făcuți din nou șah-mat de insistența lui Ibisevic, autorul unei „duble” în turul de acum o săptămână.

Victoria din weekend cu Lokomotiv Moscova (3-2) a părut că o scoate din criză pe Dinamo. Însă Stuttgart i-a readus aseară pe moscoviți cu picioarele pe pământ. Deși a desenat frumos pe teren și s-a năpustit spre careul advers încă din primul minut, echipa lui Petrescu n-a reușit să trimită niciun șut pe spațiul porții lui Ulreich până în minutul 78! Atunci, Kokorin a marcat pentru ruși cu o deviere din careul mic. Degeaba însă. Killerul lui Dinamo din tur, Ibisevic, marcase la mijlocul părții secunde, după o nouă inexactitate în defensiva moscovită, stabilind soarta calificării.

Următorul adversar, Kuban Krasnodar
Antrenorul român n-are însă timp de pierdut! Duminică, Dinamo o întâlnește în campionat chiar pe Kuban Krasnodar, fosta echipă a lui „SuperDan”. Succesul e vital pentru moscoviți, care ocupă ultima poziție în prima ligă rusă, cu trei puncte în șase etape, obținute chiar în runda precedentă.

Publicat: 28 08. 2012, 20:56
Actualizat: 03 04. 2013, 20:40