Ozil, pe post de robot. Ce a reușit altruistul german în Milan – Arsenal

Formația engleză Arsenal Londra a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa italiană AC Milan, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Europa. Este primul succes obținut de Arsenal, după patru înfrângeri consecutive în toate competițiile.

Henrikh Mkhitaryan, în minutul 15, și Aaron Ramsey, în minutul 45+4, au marcat golurile învingătorilor, mijlocașul Mesut Ozil pasând decisiv la ambele reușite.

AC Milan: Donnarumma – Calabria (Borini 79′), Bonucci, Romagnoli, Rodriguez – Kessie, Biglia, Bonaventura – Suso, Cutrone (A. Silva 68′), Calhanoglu (Kalinic 62′). Antrenor: Gennaro Gattuso.

Arsenal: Ospina – Chambers (Elneny 85′), Mustafi, Koscielny, Kolasinac (Maitland-Niles 62′) – Ramsey, Xhaka, Wilshere – Mkhitaryan, Ozil (Holding 80′) – Welbeck. Antrenor: Arsene Wenger.

Alte rezultate înregistrate, joi, în optimile Ligii Europa:

Atletico Madrid – Lokomotiv Moscova 3-0 (Niguez 22′, D. Costa 47′, Koke 90′)

Borussia Dortmund – Red Bull Salzburg 1-2 (Schurrle 62’/V. Berisha 49′ – penalty, 56′)

ȚSKA Moscova – Olympique Lyon 0-1 (Marcelo 68′)

Meciurile retur se vor disputa joi, 15 martie.

Publicat: 08 03. 2018, 23:49
Actualizat: 08 03. 2018, 23:50