Ovidiu Hațegan va arbitra sfertul de finală dintre Villareal și Sparta Praga din Europa League

Cel mai bine cotat arbitru român, Ovidiu Hațegan va conduce întâlnirea dintre Villareal și Sparta Praga, din manșa tur a sferturilor de finală din Europa League. Brigada care va oficia la meciul de pe El Madrigal este aceeași care va conduce și partide de la Campioantul European.

Arbitrul în vârstă de 35 de ani se află la primul meci din carieră la un asemenea nivel. Ovidiu Hațegan a fost promovat în categoria Elite în vara anului trecut.

La meciul din sferturile de finală dintre Villareal și Sparta Praga, care se va disputa în Spania, Ovidiu Hațegan va fi ajutat asistenții Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, iar adiționali vor fi Alexandru Tudor și Sebastian Colțescu.

În aceeași formulă, aceștia au arbitrat și partidele din grupele Ligii Campionilor dintre Benfica Lisabona și Atletico, scor 1-2, din decembrie, Dinamo Zagreb-Arsenal, scor 2-1, din septembrie, respectiv Șahtior-Malmo, scor 4-0. Mai mult, brigada românească a fost delegată și la partida retur din optimile celei mai importante competiții intercluburi, dintre Manchester City și Dinamo Kiev, încheiată la egalitate, scor 0-0.

Aceeați brigada din România a fost desemnată să oficieze meciuri și la Campionatul European din Franța, din această vară. Ovidiu Hațegan va fi primul central român care va oficia partide la un turneu final, după Ioan Igna, prezent la Euro 1988, care s-a desfășurat în Germania de Vest.