Osmanlispor a trecut la pas de echipa antrenată de Flavius Stoican, Zimbru Chișinău. Raul Rusescu a marcat un gol în victoria turcilor cu 5-0

Gruparea turcă, Osmanlispor, s-a calificat în turul trei preliminar al Europa League, după ce a trecut cu scorul general de 7-2 de trupa antrenată de Flavius Stoican, Zimbru Chișinău

Partida tur disputată la Chișinău s-a terminat la egalitate, scor 2-2, iar elevii lui Flavius Stoican plecau în Turcia cu gândul de a se califica mai departe în turul trei preliminar al UEL. Planurile le-au fost date peste cap în returul din Turcia, iar Osmanlispor i-a administrat o înfrângere usturătoare echipei din capitala Republicii Moldova.

Românul Raul Rusescu a fost introdus pe teren în minutul 75 al meciului, în locul lui Webo, iar în minutul 83 avea să închidă tabela la un 5-0 sec pentru Osmanlispor.

Echipa lui Raul Rusescu va avea parte de un adversar facil în următorul tur al preliminariilor unde va întâlni Nomme Kalju din Estonia. Formația baltică a trecut în turul doi preliminar de Maccabi Haifa la loviturile de departajare, după ce scorul de 1-1 s-a păstrat în tur și retur.

Osmanlispor va juca primul meci „acasă”, pe 28 iulie, iar pe 4 iulie va întâlni Nomme Kalju în deplasare.