„O greșeală ne-a costat meciul!”** Cum se apără steliștii după atacul lui Becali: „Am dat totul!”

Fundașul echipei Steaua București, Vlad Chiricheș, a declarat, joi, după înfrângerea din meciul cu Twente Enschede, scor 0-1, că o greșeală i-a costat foarte scump pe „roș-albaștri”.

O greșeală ne-a costat meciul. E puțin trist pentru că meritam și noi să înscriem. Sper să ne calificăm în retur, noi credem până la final. Acolo trebuie să-i atacăm și să câștigăm. Twente este o echipă bună, dar nu au fost mai buni decât noi. A contat și că nu am avut niciun meci important jucat, dar nu căutăm o scuză”, a spus Chiricheș.

Fundașul Geraldo Alves consideră că Twente a fost peste Steaua doar pentru că a marcat un gol: „Twente a fost peste noi doar pentru că a dat un gol. Noi nu am fost slabi, ci dimpotrivă, dar am ratat foarte mult. Iarba a fost bună la început, dar apoi terenul s-a stricat și ne-a fost greu să jucăm„.

Atacantul Stefan Nikolici a afirmat că în repriza a doua Steaua nu a mai putut ține ritmul din prima parte. „În prima repriză am avut mai multe ocazii de a înscrie, iar în a doua nu am mai fost la același nivel. Am pierdut prima repriză și acum trebuie să o câștigăm pe cea de-a doua în Olanda. Toată echipa este supărată și vom da totul să câștigăm în Olanda. Eu am dat totul, am avut și câteva ocazii de a înscrie, dar din păcate nu am putut marca„, a precizat Nikolici.

Echipa Steaua București a fost învinsă, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), de formația olandeză Twente Enschede, în prima manșă a 16-imilor de finală ale Ligii Europa, disputată pe Arena Națională.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ola John, în minutul 53, cu un lob de la 17 metri, după ce Prepeliță a ratat o degajare.

Publicat: 17 02. 2012, 01:00
Actualizat: 17 02. 2012, 01:02