Momente șocante în Europa League. VIDEO | Meciul dintre Dudelange și Qarabag a fost întrerupt după ce o dronă care purta steagul Armeniei a pătruns în stadion

Meciul dintre Dudelange și Qarabag a fost întrerupt după un incident incredibil. Arbitrul a oprit jocul în minutul 33, după ce o dronă asupra căreia se afla steagul Armeniei a apărut deasupra terenului.

În minutul 33, jucătorii de la Qarabag au observat drona și au început să degajeze baloane în direcția ei. Arbitrul a întrerupt partida, dar lucrurile au degenerat.

Jocul s-a reluat în cele din urmă, după ce drona a fost îndepărtată din zona stadionului. Înainte ca jocul să fie întrerupt, Qarabag conducea cu 2-0. După reluare, oaspeții au înscris pentru 3-0.

Conflictul dintre Azerbaidjan și Armenia

Jucătorii de la Qarabag și-au ieșit din minți deoarece între Azerbaidjan și Armenia există un conflict foarte puternic. Din 1993 și până în prezent, trupele militare din Armenia au ocupat regiunea Nagorno-Karabakh. În 1991 a început chiar și un război în zonă, conflict în urmă căruia circa 30.000 de oameni și-au pierdut viața.

Teritoriul este ocupat și astăzi de separatișii armeni, care au propriul guvern. Din acest motiv, echipa Qarabag își desfășoară meciurile la Baku.

În sezonul trecut, Henrikh Mkhitaryan nu a putut evolua pentru Arsenal în finala Europa League din cauza tensiunilor dintre Armenia și Azerbaidjan. Meciul s-a disputat la Baku, astfel că mijlocașul născut în Armenia nu a făcut deplasarea.

Publicat: 03 10. 2019, 23:08