Miodrag Belodedici, semnal de alarmă pentru FCSB atunci când va merge la Belgrad! Dezvăluiri de acum trei decenii: „Când zgomotul era foarte mare obișnuiam să ma uit la arbitru. Dacă fluiera ceva nu auzeam”. SPECIAL

În grupa din Europa League, FCSB o va întâlni și pe Steaua Roșie Belgrad. Partea proastă e că sorții au decis ca această partidă să se dispute în deplasare, la Belgrad și nu la București.

Miodrag Belodedici, fosta glorie a echipei Steaua București dar și a Stelei Roșii Belgrad, a explicat de ce această partidă a celor de la FCSB va fi una complicată.

Ce spune Miodrag Belodedici despre meciul FCSB – Steaua Roșie Belgrad

Campioana României le va întâlni, în această ordine, pe: Feyenoord (acasă), Dinamo Zagreb (deplasare), Fenerbahce (acasă), Steaua Roșie (deplasare), Young Boys (acasă), Basel (deplasare), Bologna (acasă) și Go Ahead Eagles (deplasare).

„Din punct de vedere valoric, loturile celor două echipe sunt aproape egale. Și la ei și la FCSB sunt jucători străini dar pot spune că vreuna din cele două echipe excelează la capitolul individualități.

Au trecut vremurile când Steaua Roșie Belgrad sau Steaua din anii 80 erau niște echipe de temut în Europa. Pentru FCSB cu totul alta ar putea fi problema. E vorba de atmosfera creată în tribune. Dacă stadionul va fi arhiplin, va fi un adevărat infern.

Am jucat pe multe stadioane mari din lume, dar atmosferă ca pe stadionul celor de la Steaua Roșie nu am întâlnit niciodată altundeva în lume”, a explicat Miodrag Belodedici.

Cu 100.000 de fani alături, deși pe stadion intră 80.000

Miodrag Belodedici a povestit că stadionul se umplea în special la derby-ul cu Partizan sau la meciurile din cupele europene.

„Dacă jucam contra celor de la Dinamo Zagreb sau Hajduk Split era o atmosferă pe care cu greu o poți descrie în cuvinte. La un meci cu Bayern Munchen am avut în tribune 80.000 de spectatori și alți 20.000 care au rămas în afara stadionului. Aveam senzația că se va rupe stadionul”, a explicat Belo.

Din cauza vacarmului creat pe Maracana din Belgrad în timpul unui unui meci, fotbaliștii nu au nici o șansă să audă fluierul arbitrului.

„Când zgomotul era foarte mare obișnuiam să ma uit la arbitru. Dacă fluiera ceva nu se auzea. Repet, este o atmosferă unică pe un stadion de fotbal”, a mai precizat Belodedici.

Belo a explicat de ce nu ca putea merge la Belgrad pentru a urmări partida dintre Steaua Roșie și FCSB. „Mi-aș fi dorit să merg dar nu cred că voi putea ajunge. În acea perioadă am unele lucruri de rezolvat”, a încheiat el.

Cine este Miodrag Belodedici

Miodrag Belodedici a fost unul dintre jucătorii de bază ai echipei Steaua Bucureşti, în anii 80. A jucat pentru Steaua până în 1989, cucerind cinci trofee de campion, trei cupe şi Cupa Campionilor Europeni în 1986, în finala câștigată la loviturile de departajare cu gruparea spaniolă FC Barcelona, precum şi Supercupa Europei în 1986 împotriva formaţiei Dinamo Kiev.

A trecuta graniţa, în 1988, în Republica Federală Iugoslavia. În iulie 1989, a semnat cu Steaua Roşie Belgrad, unde avea să îmbrace tricoul primei echipe până în vara anului 1992. A câştigat trei titluri (1990, 1991, 1992) de campion al Iugoslaviei şi Cupa Iugoslaviei în 1990.

Publicat: 03 09. 2025, 18:01