Meciul Feyenoord – AS Roma a fost întrerupt după ce fanii olandezi au aruncat cu banane gonflabile pe teren

Partida Feyenoord – AS Roma a fost întreruptă în minutul 55, la scorul de 1-0 în favoarea italienilor.

La numai 10 minute după pauză, centralul Clement Turpin a deci să trimită cele două echipe la cabine, imediat după ce jucătorul gazdelor, Te Vrede, fusese eliminat. Fanii olandezi au decis să proteseteze față de decizia brigăzii de arbitri prin afișarea unor banane gonflabile și aruncarea uneia dintre ele către ivorianul Gervinho, jucătorul oaspeților. Gestul i-a făcut pe oficialii de joc să întrerupă meciul, urmând ca o decizie definitivă să se ia în scurt timp.

Partida a fost reluată după ce oficialii UEFA au fost convinși că suporterii nu au făcut un gest rasist, bananele gonflabile făcând parte din coregrafie obișnuită a clubului olandez.

Publicat: 26 02. 2015, 23:42
Actualizat: 26 02. 2015, 23:43