Meci nebun, nebun, nebun în preliminariile Europa League! În minutul 87 Beitar era condusă cu 3-1 pe teren propriu. Cum au câștigat israelienii

Noul sezon al cupelor europene a debutat oficial în această săptămnână, cu primul tur preliminar din Champions League și Europa League.

În Europa League, cel mai interesant meci al serii s-a disputat în Israel, între Beitar Ierusalim și maghiarii de la Vasas Budapesta, și a fost câștigat de gazde după un final spectaculos.

• Beitar Ierusalim – Vasas Budapesta 4-3 (Georginho 19, Benayoun 88, Vered 90+1, Sabo 90+3 / Pavlov 36, 43, Kulcsar 52)

Gazdele au deschis scorul în minutu 19, prin brazilianul Georginho, însă au intrat la cabine în dezavantaj după ce Evgen Pavlov a reușit o dublă, în minutele 36 și 43. Oaspeții au mai punctat o dată în minutul 52, prin Kulcsar, iar meciul părea să curgă spre o victorie mare a formației din Ungaria.

Scorul de 3-1 s-a menținut până cu 3 minute înante de expirarea timpului regulamentar de joc, moment în care veteranul Yossi Benasyoun a redus din handicap (88). Dar golul fostului star de la Chelsea, Arsenal sau Liverpool, ajuns acum la 37 de ani, a fost doar începutul.

Beitar a egalat la 3 în minutul 90+1, prin golul lui Vered, iar Sabo a adus victoria pentru gazde în minutul 90+3.

S-a terminat 4-3, iar Beitar devine favorită la calificare înaintea returului.

Publicat: 30 06. 2017, 08:42
Actualizat: 30 06. 2017, 08:43