Maxim, pasă decisivă imediat după intrarea pe teren. Rusescu, aplaudat la scenă deschisă. Ce au făcut stranierii în EL

Dincolo de ziua bună a echipelor românești în prima manșă a turului al III-lea preliminar al Europa League, este de remarcat și prestația din aceeași competiție a stranierilor români. Alexandru Maxim, Raul Rusescu, Bănel Nicoliță, Dorin Goian și Gigel Bucur, plus antrenorul acestuia de la Kuban Krasnodar, Dorinel Munteanu, au reușit să încheie și ei seara fără înfrângere în Europa.

Alexandru Maxim – Mijlocașul a început meciul cu Botev Plovdiv pe bancă, dar și-a făcut simțită prezența în teren în partea secundă, când a centrat perfect pentru Ibisevic, din lovitură liberă. Din nefericire pentru echipa sa, Domovchiyski a egalat câteva minute mai târziu, însă nemții au la retur prima șansă datorită golului marcat în deplasare. (AICI AI GOLUL MARCAT DIN PASA LUI MAXIM)

Raul Rusescu – „Pufulete” a început și el ca rezervă meciul pe care andaluzii l-au jucat pe teren propriu, contra muntenegrenilor de la Mladost Podgorica (3-0). Golurile au fost marcate de Bacca, Perotti (pen) și Carrico. Rusescu a intrat în ultimul sfert de oră al partidei, interval în care s-au și marcat ultimele două goluri. Fostul stelist s-a remarcat doar printr-un șut periculos, aplaudat la scenă deschisă de spectatorii de pe „Sanchez Pizjuan”.

Gigel Bucur și Dorinel Munteanu – Kuban a avut deplasare în Scoția, la Motherwell, dar s-a impus fără prea mari bătăi de cap, scor 2-0. Gigel Bucur a jucat 85 de minute, dar nu a reușit să își treacă numele pe lista marcatorilor, ambele goluri fiind reușite de Popov.

Dorin Goian – Românul a stat pe bancă tot meciul pe care echipa lui, Asteras Tripolis, l-a jucat împotriva austriecilor de la Rapid Viena (1-1). Golurile au fost marcate de Zisoupoulos, respectiv Boyd (autogol).

Bănel Nicoliță – Mijlocașul a fost și el tot rezervă la meciul pe care St. Etienne l-a jucat contra moldovenilor de la Milsami Orhei, cu Ștefan Stoica antrenor și jucătorii Rareș Soporan și Cornel Gheți pe teren. Francezii s-au impus cu 3-0 (Brandao -2, Cohade), iar Nicoliță a intrat în ultimele 10 minute, în locul lui Tabanou.

Publicat: 02 08. 2013, 10:10
Actualizat: 02 08. 2013, 10:11