Lugano și Plzen, spectacol în Elveția: cinci goluri și un rezultat perfect pentru FCSB! Cum arată clasamentul Grupei G, după trei etape

Lugano a învins Viktoria Plzen, 3-2 în Elveția, iar rezultatul o transformă pe FCSB în favorită uriașă la calificarea în primăvara europeană.

Echipele învinse de vicecampioana României în primele două etape din grupele Europa League au făcut spectacol la Luzerna, dar doar în ultima jumătate de oră. După 63 de minute cu destule ocazii, startul a fost dat de Bottani, care a deschis scorul cu o scăriță elegantă, după o pasă excelentă a lui Golemic. La șase minute distanță, Bottani a trecut în rolul servantului, Carlinhos a finalizat spectaculos, iar elvețienii se îndreptau spre primele trei puncte în Grupa G.

Krmencik, golgheterul cehilor, a redus diferența în minutul 76, iar finalul a mai adus două goluri. Gerndt a înscris pe contraatac, în minutul 88, iar Bakos a mai oferit câteva zeci de secunde de speranță, în minutul 90, când a marcat pentru 2-3.

În urma acestui rezultat și a victoriei FCSB-ului din Israel, situația în Grupa G a devenit foarte clară. Vicecampioana României are nouă puncte din nouă posibile, iar celelalte trei echipe, Lugano, Plzen și Hapoel Beer Sheva, au doar trei puncte. Cu Hapoel, în returul de pe Arena Națională, echipa lui Dică poate obține calificarea matematică în 16-imile Europa League, după doar patru etape.

Publicat: 19 10. 2017, 22:04
Actualizat: 19 10. 2017, 22:05