Liber spre play-off. Țucudean a marcat două goluri în Armenia și CFR are calificarea ca și acontată. Cronica partidei

CFR este prima echipă din România care beneficiază de noile schimbări de la UEFA. Alungată de Malmo din Champions League, echipa clujeană a primit colacul de salvare numit Europa League. O competiție mai puțin strălucitoare, unde se mai pierd și echipe de genul Alashkert. Pentru a juca pe stadioane strălucitoare, în grupe, clujenii au trebuit să treacă prin „purgatoriul” Erevan.

S-a dus în Armenia și i s-a părut că se întoarce în timp. Un stadion ce aducea aminte de epoca de dinainte de 1989 din România și o echipă arțăgoasă, dar limitată tehnic și cu un nivel mult sub cel al campionatului nostru. CFR nu trebuia să aibă probleme cu un astfel de adversar și Țucudean a făcut diferența încă din start. Era minutul 5 când a fost lansat de Camora și a marcat cu o „scăriță”. După gol, CFR s-a retras și i-a lăsat pe armeni să se chinuie în atac. Bordeianu a avut și el câteva tentative de șut din afara careului, dar nu a găsit ținta (17, 22 și 33), iar clujenii aveau avantaj minim la pauză.

Țucudean, prima dublă europeană

Repriza a doua avea să înceapă la fel ca și prima. Țucudean i-a furat mingea unui fundaș mult prea lent pentru acest nivel și acesta l-a faultat. Tot atacantul avea să marcheze din penalty, iar planul clujenilor de acasă era îndeplinit (47). A fost timp să intre Costache, Tambe și Ioniță, iar armenii au mai încercat să atace au avut singurele șanse importante, după un corner (77) și la un șut de la distanță deviat în corner (90). S-a terminat 2-0 pentru campioana României, un avantaj liniștitor într-o dublă în care CFR și-ar arătat superioritatea. Gândurile clujenilor sunt însă legate de Legia Varșovia. În play-off va fi momentul european al adevărului pentru echipa lui Conceicao.

Publicat: 09 08. 2018, 20:52
Actualizat: 09 08. 2018, 20:53