Legia Varșovia, fosta adversară a Botoșaniului, a câștigat la masa verde meciul tur cu FK Kukesi după incidentele provocate de fanii albanezi

Legia Varșovia, fost adversară a Botoșaniului din preliminariile Europa League, a câștigat la masa verde meciul cu FK Kukesi. UEFA a decis că polonezii câștigă cu 3-0 partida contra formației din Albania după ce meciul a fost întrerupt în repriza a doua din pricina fanilor lui Kukesi, informează BBC. De asemenea, clubul albanez a fost amendat cu 70.000 de euro.

Meciul dintre echipa albaneză FK Kukesi și formația poloneză Legia Varșovia, întrerupt din cauza incidentelor în minutul 51, după ce oaspeții au înscris golul 2-1.

Partida de la Tirana a fost întreruptă după ce fanii albanezi au aruncat o piatră în teren care l-a lovit pe mijlocașul Legiei, Ondrej Duda.

Arbitrul elvețian Stephan Klossner și delegatul UEFA, olandezul Martin Sturkenboom, a decis întreruperea meciului și a trimis echipele la vestiare. Apoi, ei au hotărât ca partida să nu mai fie reluată.

În momentul opririi meciului, Legia Varșovia conducea cu scorul de 2-1. Pentru polonezi au înscris Nikolici ’29 și Rzezniczak ’51, în timp ce pentru albanezi a înscris Felipe Moreira, în minutul 49.

Partida retur se va disputa pe 6 august, în Polonia.

Publicat: 04 08. 2015, 18:06
Actualizat: 05 08. 2015, 09:12