Kemar Roofe, reușita anului în Europa League la Standard Liege – Rangers! Englezul a înscris de la jumătatea terenului | VIDEO

Gol senzațional marcat de Kemar Roofe în meciul dintre Stadard Liege și Glasgow Rangers. Colegul de echipă a lui Ianis Hagi a înscris de la jumătatea terenului, fază care aduce aminte de golul înscris de Borja Valle la meciul dintre Dinamo și FC Botoșani.

În minutul 93 al meciului, atacantul a surprins portarul departe de poartă și a șutat de la jumătatea terenului, într-un meci desfășurat pe o ploaie grea.

Rofe a stabilit, astfel, scorul final al partidei, 2-0. Înainte de reușită, englezul a trecut printre trei jucători ai lui Standard Liege. Faza poate fi văzută mai jos.

Golul sezonului din Europa League. Reușita lui Roofe, la Standard Liege – Rangers

Ianis Hagi, titular în Standard Liege – Rangers

Ianis Hagi a fost titular în meciul jucat de Rangers pe terenul celor de la Standard Liege. Steven Gerrard l-a trimis pe teren din primul minut pe român, chiar în ziua în care a împlinit 22 de ani.

Ianis Hagi a rămas pe teren până spre minutul 70 și a fost aproape de un gol fabulos, la o încercare de la mare distanță.

Gheorghe Hagi, despre prestația lui Ianis Hagi în Europa League: „E important că face asta! Nu e rolul lui să fie golgheter”

Gheorghe Hagi (55 de ani) l-a urmărit cu sufletul la gură pe Ianis Hagi (22 de ani), în primul meci din grupele Europa League, dintre Standard Liege și Rangers, disputat chiar de ziua mijlocașului român.

„Regele” s-a declarat încântat de rezultatul obținut de echipa antrenată de către Steven Gerrard și a dezvăluit că l-a sunat imediat pe Ianis Hagi să îl felicite.

Internaționalul român a fost titular în Belgia și înlocuit în minutul 67, însă Gheorghe Hagi i-a urmărit fiecare mișcare. Fost coleg cu Dan Petrescu, Gică Hagi a recunoscut că nu a urmărit meciul dintre ȚSKA Sofia și CFR Cluj, însă a ținut să îl felicite pe antrenorul campioanei României.

„Mă bucur pentru Ianis, joacă într-o echipă extraordinară, e în formă, se bate acolo sus. Mă bucur că Rangers a făcut un meci consistent și a plecat cu cele trei puncte acasă. Și mi-a plăcut șutul lui Ianis de la 30 de metri.

L-a Rangers m-am uitat, cu tot respectul pentru fratele meu, Dan. Era normal să îl văd pe Ianis de ziua lui. Aștept să dea goluri și pase de gol. Nu e rolul lui acela de a fi golgheter, ci acela de a da pase de gol. E important că face asta, joacă pentru ceilalți.

L-am sunat pe Ianis, am ajuns la nivelul la care eu trebuie să îl sun, pentru că el are presiune, eu nu am”, a spus Gheorghe Hagi, la Digi Sport.

Publicat: 23 10. 2020, 00:33
Actualizat: 23 10. 2020, 00:36