Ilie Dumitrescu, extrem de sincer după Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj: „Ne e dor de Dan Petrescu”

Dan Petrescu paraseste terenul in pauza partidei dintre Academica Clinceni si CFR Cluj (echipament visiniu), partida desfasurata in prima etapa a noului sezon al Ligii 1, duminica 23 august 2020, la Clinceni. ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Ilie Dumitrescu, fostul mare fotbalist al Stelei, a mărturisit că îi este dor de Dan Petrescu, după ce CFR Cluj a pierdut usturător în fața celor de la Steaua Roșie Belgrad, scor 0-4, cu Marius Șumudică pe banca tehnică.

Steaua Roșie Belgrad și CFR Cluj s-au întâlnit în Serbia în manșa tur a play-off-ului Europa League, iar gazdele s-au impus cu scorul de 4-0, după golurile marcate de către Pavkov, în minutul 5, Katai, în minutul 38, El Fardou Ben, în minutul 68, respectiv Ivanic, în minutul 77.

Returul este programat joi, 26 august, de la ora 21:30, în Gruia. Până atunci însă, CFR Cluj o întâlnește pe FC Argeș, în deplasare, în etapa a șasea din Liga 1, sâmbătă, 21 august, de la ora 21:30.

Ilie Dumitrescu îl vrea înapoi pe Dan Petrescu la CFR Cluj, după umilința cu Steaua Roșie Belgrad

După înfrângerea dureroasă din Serbia, Ilie Dumitrescu a ținut să aducă în discuție rezultatele înregistrate de către Dan Petrescu în calitate de antrenor la CFR Cluj și a recunoscut și că îi este dor de stilul de joc al acestuia.

„În niciun duel din ăsta cu echipele importante din Europa… să nu uităm de performanțele lui Dan Petrescu cu Lazio, Rennes, Sevilla. Nu a pierdut cu Sevilla! Da, ne este dor de organizarea de joc a lui Dan Petrescu și de modul cum pregătea Petrescu meciurile, cum analiza adversarul și cum reușea să creeze un echilibru indiferent de valoarea adversarilor.

Dacă ne uitam la loturi și la bugetelor echipele cu care juca Petrescu, îți dădeai seama imediat că numai așa puteai echilibra un joc, prin organizare de joc la cel mai înalt nivel, prin a reuși să citești foarte bine adversarul, să acoperi foarte bine zonele.

Mai e un aspect extrem de important și tot acolo ajungem, apropo de punctele acumulate de proiectul Dan Petrescu la CFR. Din momentul în care ajungi cap de serie, ai și șansă să ajungi cap de serie și să întâlnești o echipă din Bosnia și una din Gibraltar. Ai avut șansa să joci, să intri în Conference datorită rezultatelor lui Petrescu la CFR”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

Publicat: 18 08. 2021, 08:23