Marius Șumudică, „lucrat” de jucători? Ce s-a întâmplat înainte de Steaua Roșie Belgrad – CFR Cluj: „A fost ca și când ar juca împotriva antrenorului”

Marius Sumudica, antrenorul echipei CFR Cluj, urmareste meciul de fotbal contra formatiei Steaua Rosie Belgrad din turul play-off-ului Europa League, disputat pe stadionul Rajko Mitic din Belgrad, marti, 17 august 2021. CIPRIAN PETCUT / MEDIAFAX FOTO

CFR Cluj a pierdut drastic meciul cu Steaua Roșie Belgrad, scor 0-4, iar Helmut Duckadam, fostul mare portar al Stelei și fost președinte de imagine la FCSB, crede că jucătorii nu îl prea au la inimă pe antrenorul Marius Șumudică.

Steaua Roșie Belgrad și CFR Cluj s-au întâlnit în Serbia în manșa tur a play-off-ului Europa League, iar gazdele s-au impus cu scorul de 4-0, după golurile marcate de către Pavkov, în minutul 5, Katai, în minutul 38, El Fardou Ben, în minutul 68, respectiv Ivanic, în minutul 77.

Returul este programat joi, 26 august, de la ora 21:30, în Gruia. Până atunci însă, CFR Cluj o întâlnește pe FC Argeș, în deplasare, în etapa a șasea din Liga 1, sâmbătă, 21 august, de la ora 21:30.

Helmut Duckadam crede că fotbaliștii de la CFR Cluj au jucat împotriva lui Marius Șumudică

În turul II preliminar al Ligii Campionilor, CFR Cluj a jucat contra unei echipe din Gibraltar, Licoln, a câștigat, însă Helmut Duckadam este de părere că încă de la acea dublă situația era tensionată între jucători și antrenor. A urmat apoi dubla pierdută cu Young Boys Berna, care a dus la căderea în play-off-ul Europa League.

„S-a văzut diferența de atitudine. Am mai citit și eu presa, astăzi. La un moment dat, după meciul din Gibraltar, am spus că echipa a jucat acolo, ca și când ar juca împotriva antrenorului. Se pare că n-am fost prea departe de adevăr.

Sigur că, în momentul în care ai o victorie sau ceva, toată lumea are merite. Când ai o înfrângere, același lucru ar trebui să se întâmple. Toată lumea e vinovată, nu doar antrenorul, nu doar jucătorii. Deci cred că toată lumea este vinovată la o înfrângere”, a spus Helmut Duckadam, potrivit Fanatik.

După meciul cu Steaua Roșie Belgrad, Marius Șumudică și-a criticat public jucătorii, în cadrul unei conferințe de presă în care nu și-a putut stăpâni nervii.

Publicat: 19 08. 2021, 08:17
Actualizat: 19 08. 2021, 08:19