Golul lui Teixeira a declanșat nebunia în galeria „lupilor”. Petrolul riscă o sancțiune drastică după reacția fanilor | FOTO

Egalată în prelungirile meciului de la Ploiești, 1-1, Petrolul avea nevoie de gol în Cehia, pentru a spera la calificare în fața celor de la Viktoria Plzen. După un început de meci echilibrat, Petrolul a deschis scorul prin Teixeira (min. 20), care a pus latul la o centrare a lui De Lucas.

Golul ploieștenilor a declanșat nebunia în peluza „lupilor”. Cei 500 de suporteri care au făcut deplasarea în Cehia au aprins mai multe torțe și au aruncat cu petarde minute bune. Forțele de ordine s-au văzut nevoite să intervină pentru a domoli spiritele, dar Petrolul ar putea fi afectată în cazul calificării în play-off.

Este cunoscut faptul că UEFA nu tolerează aceste gesturi și este de așteptat ca Petrolul să primească cel puțin o amendă și avertisment, dar sancțiunea poate merge până la suspendarea terenului sau închiderea tribunelor în cazul în care forul european va considera că incidentele au fost grave.

Tragerea la sorți pentru play-off-ul Europa League va avea loc vineri, începând cu ora 13:00

Captură FOTO: Digi Sport

Publicat: 07 08. 2014, 21:39
Actualizat: 07 08. 2014, 21:40