FC Sevilla a câștigat Europa League, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, echipa portugheză Benfica Lisabona, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino.

La finalul celor 90 de minute și a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0. La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke și Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima și Luisao. Cardozo și Rodrigo au ratat. La meci au asistat 33.120 de spectatori.

FC Sevilla a câștigat Europa League pentru a treia oară în istorie, după ce s-a impus, miercuri, pe Juventus Stadium, în fața echipei Benfica Lisabona, scor 4-2, în urma loviturilor de departajare. Înființată la 14 octombrie 1905, FC Sevilla, echipă la care în prima parte a sezonului a evoluat și atacantul român Raul Rusescu, care a marcat două goluri în preliminariile Ligii Europa și unul în faza grupelor, a câștigat de două ori această competiție, în sezoanele 2005/2006 și 2006/2007.De asemenea, în palmaresul grupării andaluze mai figurează o Supercupă a Europei, cucerită în 2006.