Francezii dau acatiste ca să pice cu FCSB în optimile de finală! Au făcut calculele până în semifinale: „E cea mai bună variantă”
Francezii se roagă să pice cu FCSB, echipa patronată de Gigi Becali, în optimile de finală UEFA Europa League.
Jurnaliștii de la RMC Sport consideră că formația bucureșteană ar fi cea mai bună variantă pentru Olympique Lyon.
FCSB, adversara ideală pentru Olympique Lyon în optimile Europa League: „Ar reprezenta cea mai bună variantă la tragerea la sorți”
FCSB a eliminat-o pe PAOK Salonic, scor 2-0 (4-1 la general), în play-off-ul UEFA Europa League. Gruparea roș-albastră s-a calificat în optimile de finală, unde va juca cu Olympique Lyon sau Eintracht Frankfurt.
Echipa antrenată de Paulo Fonseca are două variante înaintea tragerii la sorți: FCSB sau Ajax Amsterdam. Jurnaliștii de la RMC Sport sunt de părere că formația bucureșteană ar fi un adversar mult mai accesibil pentru clubul din Ligue 1.
„Nu există niciun dubiu că Steaua București, liderul campionatului României, care a eliminat PAOK Salonic, ar reprezenta cea mai bună variantă de la tragerea la sorți pentru Olympique Lyon în optimile de finală.
Asta, în ciuda faptului că Ajax, liderul din Olanda, a tremurat în play-off contra lui Union Saint-Gilloise, 2-0 în tur și 1-2 în retur.
Având în vedere noul format al competiției, un fapt important de luat în calcul este acela al tabloului, care va fi stabilit acum fără o altă tragere viitoare. Dacă va da peste Steaua, OL se va afla în jumătatea în care poate da peste Real Sociedad, Tottenham sau Manchester United în sferturi. Apoi, Fenerbahce sau AS Roma în semifinale.
În schimb, dacă va fi repartizată contra lui Ajax, Manchester United și Tottenham rămân variante pentru Lyon, dar și AZ Alkmaar”, a scris RMC Sport.
Poate ajută Dumnezeu și-i batem și pe Lyon, mergem mai departe! Eu așa cred, cu Lyon! Așa să ne dea Dumnezeu, că sunt mai slabi! Frankfurt sunt prea puternici. Noi putem bate orice echipă. Bine, nu Real Madrid, United, City, vreo zece echipe. Cu alea nu ne putem lupta deloc. Din Europa League nu îmi e teamă de nimeni”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.