FOTO | Pas cu pas, cei trei vinovați pentru golul încasat de la Immobile!

Lazio – FCSB. Început de coșmar pentru vicecampioana României pe Olimpico! Echipa lui Dică a rezistat fără gol primit doar șapte minute și a fost pedepsită de goleadorul Ciro Immobile la a doua încercare.

La adăpostul lui 1-0 din tur, FCSB a început în apărare partida din capitala Italiei, dar forța ofensivă atât de mediatizată a „biancocelestilor” a ieșit la rampă după câteva minute în care mijlocul lui Dică, cu Teixeira și Nedelcu în frunte, a fost pus la respect. Mai întâi, în minutul 5, Nedelcu a greșit și i-a permis lui Immobile să scape singur cu puștiul Vlad, dar, incomodat de Găman, golgheterul italian a finalizat dezamăgitor, direct în tribune.

Peste două minute, însă, Immobile nu a ratat, la o fază la care s-au văzut atât minusurile fizice ale lui Tănase, cât și cele poziționale ale lui Junior Morais și Andrei Vlad. La o centrare înaltă a lui Lulic, din dreapta, vârful Squadrei Azzurra a preluat perfect în ciuda tentativei lui Tănase de a interveni, a avut timp pentru a-și găsi execuția perfectă și a marcat cu un șut tare, care a trecut, totuși, „prin” Vlad.

Momentul în care Morais îl pierde pe Immobile.

Dacă Junior Morais are partea lui de vină pentru că l-a scăpat din marcaj pe Immobile, iar lui Tănase i se poate reproșa că a pierdut prea ușor un duel fizic, umăr la umăr, semnele de întrebare apar asupra vinovăției puștiului Vlad. Argumentul tânărului goalkeeper e că șutul a fost foarte puternic și din apropiere, dar trebuie spus că execuția lui Immobile a venit pe colțul scurt, adică exact cel apărat de teenagerul cumpărat de la CS U Craiova.

Momentul în care Tănase e dat la o parte de vârful italian.