„Fiara” Keșeru. Lăcătuș era, până joi seară, singurul jucător din istoria Stelei care a marcat un hattrick în cupele europene

• Steaua a reușit joi seară poate cea mai bună repriză din istoria sa în cupele europene, reușind să înscrie de 6 ori în ultimele 45 de minute, în fața lui Aalborg. Claudiu Keșeru a reușit cel mai rapid hattrick al competiției (din 2009, până în prezent), dar a devenit și al doilea jucător al roș-albaștrilor care marchează o triplă într-un meci din cupele europene.

35 de ani a așteptat Steaua să învingă atât de categoric (6-0) o formație în Europa. În 1979 „militarii” învingeau cu 6-0 pe Young Boys, în Cupa Cupelor, iar Keșeru&Co au egalat acea performanță ce părea, la un moment dat, intangibilă.

Performerul serii a fost fără îndoială vârful adus în iarnă de la Bastia, Keșeru având 12 minute magnifice, în care a punctat de trei ori. Vârful lui Gâlcă nu a semnat doar cel mai rapid hattrick din scurta istorie a Europa League, dar a devenit și primul jucător după Lăcătuș care să marcheze pentru roș-albaștri de trei într-un meci din cupele europene.

Cel poreclit „Fiara” era până joi seară singurul jucător din istoria de 67 de ani a Stelei care să fi marcat o triplă în Europa. În 1989, în sferturile de finală ale Cupei Campionilor, contra altor nordici – IFK Goteborg-, Lăcă puncta în minutele 7, 18, 65. În cele din urmă în acel sezon, Steaua ajungea până în finala competiției, unde pierdea, scor 4-0, în fața marelui Milan.

Vezi mai jos reușitele din 1989 ale legendei Stelei

98 de goluri a marcat Lăcătuș pentru Steaua, în cei 14 ani petrecuți în Ghencea. El este cel mai emblematic jucător din istoria roș-albaștrilor, cucerind nu mai puțin de 21 de trofee (10 titluri)

15 goluri a înscris Keșeru în acest sezon pentru campioană, în toate competițiile. Cota sa de piață a ajuns la 2,5 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.de

Publicat: 20 09. 2014, 10:51
Actualizat: 20 09. 2014, 10:52