FCSB trebuia să primească penalty! Decizia controversată a arbitrului la meciul cu Slovan Liberec | FOTO

FCSB – Slovan Liberec, partidă jucată în turul III preliminar al Europa League, s-a disputat joi seara pe stadionul lui Astra Giurgiu și s-a terminat cu scorul de 0-2. La începtul meciului, formația condusă de pe margine de Mihai Pintili ar fi trebuit să primească un penalty, însă faza nu s-a terminat în avantajul roș-albaștrilor.

În minutul 13, Ovidiu Perianu, căpitanul roș-albaștrilor, a fost pus la pământ în careul formației cehe de către Martin Koscelanik, fundașul dreapta de la Slovan Liberec.

Faza controversată la care FCSB trebuia să primească penalty în meciul cu Slovan Liberec

Koscelanik l-a împiedicat în careu pe mijlocașul de la FCSB, însă arbitrul Aliyar Aghayev, din Azerbaidjan, a refuzat să arate spre punctul cu var. Ba mai mult de atât, i-a arătat cartonașul galbeni lui Ovidiu Perianu pentru simulare.

Totuși, reluările TV au demonstrat că decizia arbitrului a fost greșită, românul fiind lovit peste picior de adversar.

FCSB – Slovan Liberec 0 – 2

FCSB a pierdut în fața lui Slovan Liberec, scor 0-2, în turul III preliminar al Europa League, pe Stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu.

FCSB s-a aflat în inferioritate numerică încă din minutul 20, când Ștefan Cană (20 de ani) l-a faultat pe Mosquera în apropierea careului lui Cătălin Straton (30 de ani), din postura de ultim apărător, și arbitrul i-a arătat direct cartonașul roșu. Cu toate acestea, FCSB a încasat primul gol al paridei cu Slovan Liberec în minutul 64, după numeroase parade ale portarului dat afară de Dinamo.

Jhon Mosquera (30 de ani) a executat perfect o lovitură de la colț, iar Abdulla Yusuf Helal (27 de ani) a reluat cu capul din fața porții, de lângă Adrian Șut (21 de ani), după o detentă impresionantă, și a deschis scorul la Giurgiu.

În minutul 82, a venit și golul de 2-0 pentru Slovan Liberec, tot cu capul din fața porții lui Cătălin Straton și tot după un corner executat de către Mosquera. Michael Rabusic (31 de ani) a fost cel care a majorat diferența și care a stabilit rezultatul acestei întâlniri.

Momentul eliminării lui Ștefan Cană nu a fost singurul nefericit al acestei partide. FCSB l-a pierdut pe atacantul Goran Karanovic (32 de ani), încă din minutul 10 al întâlnirii de la Giurgiu. Acesta s-a accidentat, iar Mihai Pintilii a fost nevoit să efectueze o primă schimbare. L-a aruncat în luptă pe tânărul Octavian Popescu (18 ani).

Publicat: 24 09. 2020, 21:58
Actualizat: 25 09. 2020, 02:57