Fanii l-au aplaudat aseară pe Rusescu! Românul a fost titular la Sevilla și are cifre entuziasmante! Vezi ce a făcut

Raul Rusescu a avut o evoluție destul de bună, în partida pe care Sevilla a terminat-o la egalitate cu Slovan Liberec, 1-1 acasă. Publicul l-a primit cu entuziasm și l-a ovaționat aseară.

După o lungă așteptare, Raul Rusescu a fost din nou titular. A fost cel de-al doilea meci în care Unai Emery l-a introdus din primul minut, după cel din returul play-off-ului Europa League cu Mladost Podgorica, scor 1-6. Românul a marcat atunci două goluri, însă n-a fost suficient să fie mai mult luat în seamă de antrenorul lui FC Sevilla.

Acum, Emery a profitat de faptul că Sevilla este aproape calificată în primăvara Europa League și i-a dat o nouă șansă lui Rusescu. Titularizarea românului a fost primită cu entuziasm de public, care l-a încurajat și l-a aplaudat la fiecare fază mai importantă. Rusescu s-a zbătut mult, a reușit să se implice în câteva situații importante, dar s-a văzut că n-a mai jucat demult.

Atacantul de 25 de ani a fost schimbat în minutul 77, însă cifrele sale sunt destul de bune Pentru evoluția sa, Rusescu a primit pe whoscored.com nota 6.6, una bună având în vedere că a fost schimbat după 77 de minute. Cea mai mare notă a fost primită de Perotti, marcatorul golului – 8.6, iar cea mai mică i-a aparținut portarului Varas – 6.2.

Cifrele lui Rusescu în meciul cu Slovan Liberec:

Șuturi la poartă – 4 (cele mai multe din echipa Sevilliei, la egalitate cu Mbia)
Șuturi pe poartă – 2 (cele mai multe)
Total Pase – 22 (printre cele mai puține)
Acuratețea paselor – 77% (printre cele mai mici)
Pase lungi – 1
Dueluri aeriene câștigate – (doar fundașii Coke – 5 și Coke – 3 și mijlocașul Mbia – 3 au fost peste el )