FabulAstrao: Astra a reușit cea mai mare performanță din istorie. Giurgiuvenii s-au calificat în grupele Europa League, după ce au eliminat-o pe Lyon

Astra Giurgiu a reușit cea mai mare performanță din istorie, calificându-se în grupele Europa League, deși a pierdut joi seară pe teren propriu, scor 0-1, returul play-off-ului cu Lyon

• Astra câștigase cu 2-1 pe „Gerland”, în tur, astfel că s-a calificat în grupe grație numărului superior de goluri marcate în deplasare
  • Lyon a marcat în minutul 23 prin Ferri, însă n-a avut forța de a înscrie și golul secund, care i-ar fi asigurat calificarea
  • 93% șanse de calificare avea Astra, potrivit statisicilor UEFA, după victoria cu 2-1 din tur

Victoria din turul play-off-ului Europa League cu Lyon, 2-1, de joia trecută, a fost cea mai mare din istoria Astrei Giurgiu. Practic, doar 90 de minute o despărțeau pe Astra de o calificare europeană istorică, în fața unui gigant al fotbalului european. Însă Lyon trece printr-o fază de tranziție de care giurgiuvenii puteau profita. Cu zece jucători indisponibili – accidentați sau suspendați – formația franceză venea la Giurgiu decimată. Doar că pedigree-ul unei formații care i-a lansat pe Benzema, Ben Arfa, Govou sau Kanoute e greu de pierdut. Și chiar acest pedigree reușește să „scoată” echipa lui Hubert Fournier din situații dificile.

Niciun șut la poartă în prima repriză pentru Astra

I-am respectat prea mult în prima repriză, trebuia să fim mai concentrați”, spunea Daniel Isăilă, tehnicianul Astrei, într-un interviu pentru ProSport, acordat după turul de la Lyon. Însă giurgiuvenii n-au învățat mai nimic din acea primă parte. Pentru că primele 45 de minute ale returului de la Giurgiu au fost aproape identice cu cele de pe „Gerland”. Echipa lui Isăilă a fost ușor depășită pe benzi și a rezistat la mijloc doar prin retragerea liniei Enache-Budescu-William, care a fost aproape nulă în ofensivă. De fapt, acest lucru s-a văzut și în cifrele primei părți, unde Astra nu a avut nici măcar un șut la poartă. Defensiv însă, Astra s-a descurcat, cu excepția unei singure faze. Suficient pentru Lyon să marcheze! Ce s-a întâmplat, însă, în minutul 23? Laban și Pliatsikas s-au încurcat în careu, mingea a ajuns la Ferri, care a împins-o ușor în poartă. 1-0, iar Lyon a continuat să atace. Francezii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a se califica…

O repriză secundă antrenantă: bară Lyon și două ocazii mari Astra

Un gol care nu a mai venit. Mai mult, francezii au fost dominați în partea secundă, o copie la indigo a partidei de pe „Gerland”, când Astra și-a hărțuit permanent adversara. De fapt, Lyon a fost echipa impotentă, iar giurgiuvenii au fost mai aproape de gol. Două lovituri de cap bine plasate – Bukari (60) și Enache (69) – au fost respinse excelent de Lopes, în timp ce Ferri și Malbranque nu au reușit să mai construiască faze periculoase, întrecându-se în stângăcii și mingi pierdute. Poate doar ratările lui Nje – luft de la 10 metri din poziție ideală (77) – și Mvuemba – vinclu de la 16 metri, Lung fiind bătut (84) au mai plusat la impresia artistică pentru Lyon. Insuficient pe tabelă! Iar Astra reușește o performanță fabuloasă, în ciuda eșecului de la Giurgiu: calificarea în premieră în grupele Europa League, acolo unde va reprezenta România alături de Steaua.

Astra Giurgiu – Olympique Lyon 0-1 (Ferri 23)

Astra: Lung – Pliatsikas, Ben Youssef, Oroș, Junior Morais – Yahaya, Laban (Seto 85) – Enache, Budescu (Rus 89), Amorim – Bukari (Grandin 90+1)
Rezerve: Coman – Cristescu, Ioniță, Alibec
Antrenor: Daniel Isăilă

Lyon: Lopes – Jallet, Kone, Gonalons, Zeffane (Bahlouli 73) – Tolisso, Ferri – Nje, Malbranque (Mvuemba 81), Ghezzal (Danic 63) – Lacazette
Rezerve: Gorgelin – Dabo, Labidi, Ngouma
Antrenor: Hubert Fournier

Publicat: 28 08. 2014, 22:12