Europa League, rezultatele din ultima etapă a grupelor: Olimpiu Moruțan s-a calificat în optimi. Echipele care merg în fazele eliminatorii

S-a încheiat ultima etapă din grupele Europa League. Olimpiu Moruțan și Alex Cicâldău au acces în optimile competiției cu Galatasaray, după egalul cu Lazio, scor final 0-0, în timp ce Ianis Hagi va evolua în 16-imi.

Pentru prima dată în istoria competiției, locul 3 din grupe duce direct în 16-imile Conference League, acolo unde va evolua și Sparta Praga, formația lui Florin Niță, care a învins Brondby pe teren propriu, 2-0, cu portarul român doar rezervă.

Leicester, PSV, Fenerbahce, Marseille și Celtic vor fi nevoite să se mulțumească și ele cu meciuri în cea de-a treia competiție inter-cluburi a Europei.

Toate rezultatele din ultima etapă a Europa League

Olimpiu Moruțan a intrat pe teren în repriza a doua a meciului Lazio – Galatasaray în locul lui Sofiane Feghouli, iar Alex Cicâldău a fost indisponibil din cauza infectării cu Covid-19.

La Lyon, Ianis Hagi a evoluat timp de 60 de minute, fără efect pe tabelă. Goluri multe s-au înscris la Napoli, acolo unde s-a deplasat Leicester. Italienii s-au impus la limită, 3-2, după ce scorul pauzei era egal, 2-2.

Real Sociedad a impresionat și în ultima rundă, iar astfel poate fi considerată revelația competiției. A învins-o fără drept de apel de PSV, 3-0, și demonstrează că forma impresionantă din La Liga nu este doar o întâmplare.

West Ham – Dinamo Zagreb 0-1

Echipele calificate în optimile și 16-imile Europa League. Nume mari, „retrogradate” în 16-imile Conference League

Echipele calificate în optimile Europa League, de pe locul 1: Lyon, Monaco, Spartak Moscova, Eintracht Frankfurt, Galatasaray, Steaua Roșie Belgrad, Leverkusen, West Ham;

Echipele calificate în 16-imile Europa League, de pe locul 2: Rangers, Real Sociedad, Napoli, Olympiacos, Lazio, Braga, Betis, Dinamo Zagreb;

Echipele calificate în 16-imile Conference League, de pe locul 3: Sparta Praga, PSV, Leicester, Fenerbahce, Marseille, Midtjylland, Celtic, Rapid Viena.

Publicat: 10 12. 2021, 00:03
Actualizat: 10 12. 2021, 16:04