Europa League | Klopp, debut doar cu un egal pe Anfield: Liverpool – Rubin Kazan 1-1. Napoli a făcut scor, cu Vlad Chiricheș integralist. Cum s-au descurcat românii. Toate rezultatele

Europa League și-a disputat joi seară meciurile din etapa a treia a fazei grupelor.

• Borussia Dortmund și Qabala au deschis seara, trupa din Germania plecând cu toate cele trei puncte din Azerbaidjan, scor 3-1. Atacantul Pierre Aubameyang a fost vedeta partidei, reușind un hat-trick (31, 38 și 72).
  • Jurgen Klopp a debutat cu cu un semieșec pe Anfield, scor 1-1, în partida disputată de Liverpool cu Rubin Kazan. Oaspeții au jucat aproape o oră cu un jucător în minus, după eliminarea lui Oleg Kuzmin (36). Devic a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 15, iar Emre Can a restabilit egalitatea în minutul 37
  • Lazio, cu Ștefan Radu titular, s-a impus în meciul cu Rosenborg, scor 3-1, deși a jucat aproape tot meciul în inferioritate (Mauricio a fost eliminat în minutul 6, la scorul de 0-0, pentru un fault în postură de ultim apărător). Ștefan Radu a obținut penalty-ul în urma căruia Lazio a marcat golul 3. Candreva a ratat lovitura de pedeapsă, dar a marcat pe recuperare
  • Cu Tătărușanu pe banca de rezerve (menajat), Fiorentina a oferit una din surprizele neplăcute ale serii, fiind învinsă pe teren propriu de Lech Poznan: 1-2
  • Chiricheș a fost titular și integralist în partida câștigată de Napoli la scor (4-1) în fața celor de la Midtjylland, în deplasare
  • Lacina Traore (ex CFR Cluj) și Kehinde Fatai (ex Astra), doi dintre cei mai buni atacanți străini care au trecut prin Liga 1 au fost decisivi în această seară pentru formațiile lor. Traore a marcat singurul gol al partidei Monaco – Qarabag 1-0, în timp ce Fatai a egalat la 1 în partida Schalke 04 – Sparta Praga 2-2
  • Sporting Lisabona a făcut scor cu albanezii de la Skenderbeu: 5-1

Iată programul serii în cele 12 grupe din Europa League

Grupa A – de la 22:05

• Fenerbahce – Ajax 1-0 (Fernandao 89)
  • Molde – Celtic 3-1 (Kamara 11, Forren 18 Elyounoussi 56 / Commons 55)

Grupa B – de la 22:05

• Bordeaux – Sion 0-1 (Lacroix 22)
  • Liverpool – Rubin Kazan 1-1 (Can 37 / DeviÇ 15)

Grupa C – de la 18:00 / 22:05

• Qabala – Borussia Dortmund 1-3 (Dodo 90+3 / Aubameyang 31, 38, 72)
  • PAOK Salonic – FC Krasnodar 0-0

Grupa D – de la 22:05

• Midtjylland – Napoli 1-4 (Pusic 43 / Callejon 19, Gabbiadini 31, 40, Higuain 90+4)
  • Legia Varșovia – Club Brugge 1-1 ( Kucharczyk 51 / De Fauw 39)

Grupa E – de la 22:05

• Rapid Viena – Viktoria Plzen 3-2 (Hofmann 34, Schaub 52, Petsos 68 / Duris 12, Hrosovsky 76)
  • Villarreal – Dinamo Minsk 4-0 (Bakambu 17, 32, Soldado 61, Bailly 71)

Grupa F – de la 22:05

• Braga – Olympique Marseille 3-2 (Hassan 61, W. Eduardo 77, Silva 89 / Alessandrini 84, Batshuayi 87)
  • Slovan Liberec – FC Groningen 1-1 (Luckassen 88 / Hoesen 90+6)

Grupa G – de la 20:00

• Dnepr – Saint-Etienne 0-1 (Hamouma 44)
  • Lazio – Rosenborg 3-1 (Matri 28, Anderson 54, Candreva 79 / Soderlund 69)

Grupa H – de la 20:00

• Lokomotiv Moscova – Beșiktaș 1-1 (Maicon 52 / Gomez 64)
  • Sporting Lisabona – Skenderbeu 5-1 (Aquilani 38 – pen, Montero 41 – pen, Pereira 64, 74, Figueiredo 69 / Jashanica 89 )

Grupa I – de la 20:00

• Basel – Belenenses 1-2 (Lang 15 / Leal 27, Kuca 45+1)
  • Fiorentina – Lech Poznan 1-2 (Rossi 90 / Kownacki 65, Gajos 82)

Grupa J – de la 20:00

• Anderlecht – Tottenham 2-1 (Gillet 13, Okaka 75 / Eriksen 4)
  • AS Monaco – Qarabag 1-0 (Lacina Traore 70)

Grupa K – de la 20:00

• APOEL Nicosia – Asteras Tripolis 2-1 (Cavenaghi 45+9 – pen, Carlao 59 / Lluy 8)
  • Schalke 04 – Sparta Praga 2-2 (Di Santo 6, Sane 73 / Fatai 50, Lafata 63)

Grupa L – de la 20:00

• AZ Alkmaar – Augsburg 0-1 (Trochowski 43)
  • Partizan Belgrad – Athletic Bilbao 0-2 (Garcia 32, Etxebarria 85)
Publicat: 23 10. 2015, 00:06
Actualizat: 23 10. 2015, 00:07