Europa League: Juventus, Lyon, Valencia, Alkmaar, FC Porto, Benfica și Basel merg în sferturi. Sevilla s-a calificat și ea în fața lui Betis, la penalty-uri

Joi, după returul optimilor Europa League, s-au aflat numele formațiilor calificate în sferturile competiției.

Olandezii de la AZ Alkmaar s-au chinuit pe terenul greu de la Ramenskoe, dar au reușit un 0-0 care i-au dus mai departe, după 1-0 în turul din Olanda.

La Firenze, Juventus a depășit remiza din turul de pe Juve Arena (1-1) și a obținut calificarea cu ajutorul loviturii libere impecabil transformată de Pirlo. Lyon a făcut un „2 pauză / 1 final” la Plzen, dar a mers mai departe datorită acelui 4-1 din prima manșă, în timp ce Tottenham nu a reușit minunea la Lisabona, deși s-a aflat la un singur gol de prelungiri până cu câteva secunde înaintea finalului, când Lima a egalat din penalty. Englezii au remizat 2-2, după 3-1 pentru portughezi în prima manșă, la Londra. În Spania, Valencia a scos încă o victorie în fața bulgarilor de la Ludogoreț, scor 1-0, după 3-0 la Sofia.

FC Porto a dat lovitura la Napoli, după ce italienii egalaseră situația la general (1-1) și păreau să controleze jocul. Portughezii au revenit în partea secundă a meciului de pe San Paolo și au marcat prin Ghilas și Quaresma, iar misiunea a devenit una imposibilă pentru formația lui Rafa Benitez. Zapata a reușit în prelungiri un gol care a adus doar un egal de palmares pentru Napoli (2-2).

După 0-0 în Elveția, Salzburg a început tare meciul retur cu Basel și a condus la pauză cu 1-0, gol Soriano. Cu un om în plus încă din minutul 9, austriecii au controlat jocul, dar oaspeții au întors soarta meciului și a calificării în numai 9 minute, goluri Streller și Sauro. Meciul a fost întrerupt timp de 10 minute în prima repriză, din cauza obiectelor aruncate în teren de fanii elvețieni.

În optimea dintre Betis și FC Sevilla, după 2-0 pentru „alb-verzi” pe Sanchez Pizjuan, a venit revanșa formației lui Unai Emery, care a recuperat handicapul și a împins meciul în prelungiri. Totul s-a decis la loviturile de departajare, unde fostul ceferist Beto nu a apărat niciunul dintre șuturile trimise spre poarta sa, dar i-a intimidat suficient pe adversari astfel încât Sevilla să se impună cu 4-3.

Vezi mai jos rezultatele și marcatorii:

Anji Mahacikala – AZ ALKMAAR 0-0 – în tur 0-1

FC VALENCIA – Ludogoreț Razgrad 1-0 (Alcacer ’59) – în tur 3-0. Moți a fost integralist și a luat un cartonaș galben în minutul 26.

Viktoria Plzen – OLYMPIQUE LYON 2-1 (Kolar ’60, Petrzela ’62 / Gomis ’45+2) – în tur 1-4

BENFICA – Tottenham 2-2 (Garay ’34, Lima ’90+3 / Chadli ’78, ’79) – în tur 3-1

Fiorentina – JUVENTUS 0-1 (Pirlo ’72) – în tur 1-1

Salzburg  – FC BASEL 1-2 (Soriano ’22 / Streller ’51, Sauro ’60), în tur 0-0. Meciul a fost întrerupt  timp de 10 minute, din minutul 30, din cauza obiectelor aruncate în teren de fanii elvețieni.

Betis – FC SEVILLA 0-2 (Reyes ’20, Bacca ’75) – 3-4 după lovituri de departajare, în tur 2-0

Napoli – FC PORTO 2-2 (Pandev ’21, Zapata ’90+2 / Ghilas ’69, Quaresma ’76),  în tur 0-1

*Echipele scrise cu litere îngroșate s-au calificat în sferturile Europa League.

Vineri, la Nyon, va avea loc tragerea la sorți a meciurilor din sferturile competiției, de la ora 14:00.