Doi fotbaliști de la Anderlecht, în echipa ideală a turului sferturilor de finală din Europa League

Kara Mbodji și Leander Dendoncker, de la Anderlecht Bruxelles, echipa unde evoluează românii Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu, au fost incluși în echipa ideală a etapei din turul sfeturilor de finală din Europa League, scrie site-ul uefa.com.

Anderlecht a remizat, scor 1-1, pe teren propriu cu Manchester United, în meciul în care Stanciu a jucat 65 de minute, iar Chipciu 32. Leander Dendoncker a marcat golul egalizator pentru Anderlecht, în minutul 85, în timp ce Kara Mbodji a fost stâlpul apărării formației pregătite de Rene Weiler. Fundașul senegalez n-a comis nicio greșeală împotriva atacanților de clasă din echipa lui Jose Mourinho, lucru care l-a propulsat în cel mai bun 11 al etapei din Europa League.

Cei mai mulți jucători din echipa etapei vin de la clubul olandez Ajax Amsterdam, trei. Echipa turului sferturilor de finală din Europa League: Fahrmann (Schalke 04) – Morel (Olympique Lyon), Mbodji (Anderlecht), Marcelo (Beșiktaș) – Van De Beek (Ajax) – Dendoncker (Anderlecht), Tolliso (OL), Younes (Ajax) – Aspas (Celta Vigo), Klaasen (Ajax), Guidetti (Celta Vigo).