Djurgarden – CFR Cluj, în turul trei preliminar din Europa League. Suedezii, la un pas să fie eliminați de o formație din Gibraltar

CFR Cluj o va întâlni pe Djurgarden în turul al treilea preliminar din Europa League! Suedezii au trecut cu emoții mari de amatorii de la Europa FC, scor 2-1.

CFR a fost eliminată de Dinamo Zagreb, în turul al doilea preliminar din Liga Campionilor, la loviturile de departajare, iar acum se va lupta cu Djurgarden pentru un loc în play-off-ul Europa League.

Djurgarden – CFR, în turul 3 preliminar din Europa League

Djurgarden a învins-o cu 2-1 pe Europa FC, o formație extrem de modestă din Gibraltar.

Europa FC a jucat cu mult curaj în Suedia și a ratat un penalty prin Walker, iar Edwards a deschis scorul înainte de pauză pentru Djurgarden.

Suedezii n-au făcut spectacol în repriza secundă, așa cum era de așteptat, ba chiar au tremurat pentru calificare. Gallardo a egalat după pauză pentru oaspeți, însă Ulvestad, din penalty, a adus victoria formației din Suedia, după ce Europa FC a rămas în zece oameni.

La cum arată statisticile meciului, Djurgarden n-a jucat grozav, iar CFR Cluj este favorită la calificare, în mod normal.

„Am știut că voi pica cu cea mai grea. Asta este soarta! În Cupa României am picat cu Botoșani în deplasare, în Europa cu Dinamo Zagreb, acum cel mai greu posibil. Jucăm în deplasare, pe sintetic. Nu-mi revin de la șoc. Era singurul adversar pe care nu l-am vrut. Aș vrea mâine să fac schimb cu Botoșani. Era mai frumos cu Tottenham acasă. Șansele sunt 50-50%, dar cred că ei au mai multe șanse decât noi, mai ales că joacă pe sintetic”, a spus Dan Petrescu, la Digi Sport.

Adversara CFR-ului a fost surpriza sezonului trecut din Suedia. A câștigat campionatul după 14 ani, la un singur punct de Malmo și Hammarby.

Djurgarden a ajuns în Europa League după ce a fost eliminată din turul 1 preliminar al UCL de către Ferencvaros, maghiarii câștigând cu 2-0 la Budapesta.

Partida dintre Djurgarden și CFR se va disputa pe 25 septembrie, în Suedia.

Publicat: 18 09. 2020, 01:20
Actualizat: 18 09. 2020, 02:21