Debut sigur pentru Vlad Chiricheș

Fundașul central a jucat aseară primul meci în cupele europene pentru Tottenham, în victoria cu 2-0 de pe terenul lui Anji Makhachkala

Tottenham a suferit o singură înfrângere în acest sezon, 0-1 cu Arsenal, în Premier League

Ușor-ușor, Vlad Chiricheș își câștigă locul în echipa lui Tottenham. După ce a jucat în Cupa Ligii pentru echipa londoneză, fundașul român a debutat și în cupele europene pentru noua sa formație. Chiricheș a fost folosit din primul minut de Andre Villas Boas în partida de Europa League de la Makhachkala, câștigată de Tottenham cu 2-0, unde jocul apărătorului român a fost unul foarte consistent. Golurile au fost marcate în primele 45 de minute. Defoe a deschis scorul în minutul 34, după un assist superb al lui Holtby pentru ca după doar șase minute, Chadli să dubleze avantajul, fiind ajutat de o pasă a lui Walker.

În prima parte a meciului, Chiricheș a trimis un semn clar titularilor de drept Vertonghen și Dawson că poate fi o soluție și la meciurile importante, doar că prestația sa a scăzut în partea a doua, fiind depășit la câteva faze de atacantul lui Anji, Lacina Traore. Cu această victorie, Tottenham acumulează șase puncte din tot atâtea posibile și este lider în grupa sa, cu cinci goluri marcate și fără niciunul primit.

Cât mai rezistă Dorinel?

Antrenorul Dorinel Munteanu nu trece prin cele mai bune zile ale sale la Kuban. Cu un parcurs foarte slab în campionatul intern, fiind pe locul 11 după tot atâtea etape, tehnicianul român nu reușește să obțină rezultate nici în cupele europene. Echipa sa a pierdut și al doilea meci din Europa League, pe teren propriu, 0-2, cu Valencia și nu are niciun punct după două etape. Șefii lui Kuban sunt îngrijorați de parcursul antrenorului român și iau în calcul o eventuală înlocuire a acestuia.

Publicat: 04 10. 2013, 08:38
Actualizat: 04 10. 2013, 08:39