De aici vine pericolul pentru FCSB. VIDEO | Brazilianul Davidson a reușit un gol superb pentru Guimaraes, dar portughezii au pierdut dramatic două puncte cu Boavista

Vitoria Guimaraes, adversara lui FCSB din play-off-ul Europa League, a remizat, duminică, cu Boavista, scor 1-1, în etapa a doua a campionatului portughez.

După ce primul meci de campionat a fost amânat, Guimaraes a primit vizita lui Boavista, ocupanta locului 8 în ultimul sezon. Formația lui Ivo Vieira a deschis scorul după 16 minute prin brazilianul Davidson, care a primit o pasă de la Tapsoba, a preluat pe piept în careu și a reluat splendid în poarta adversă.

Deși a părut să controleze jocul de pe teren propriu, Guimaraes s-a văzut egalată în minutul 90+4. Lucas Tagliapietra a fost scăpat din marcat la o lovitură de cap și a înscris cu capul în poarta lui Joao Miguel. A fost primul gol încasat de Vitoria Guimaraes în acest sezon, echipă care a înscris de 16 ori.

• Echipa lui Guimaraes din meciul cu Boavista: Joao Miguel – Sacko, Tapsoba, Pedrao, Hanin – Davidson, Rodrigues Pepe, Al Musrati, Almeida (70” Teixeira) – Rochinha, Guedes

• Campionat, etapa 2, acasă, vs. Boavista 1-0

Meciul tur dintre FCSB și Guimaraes este programat joi, de la ora 21:30. Returul are loc o săptămână mai târziu, în Portugalia.

Publicat: 19 08. 2019, 07:38
Actualizat: 19 08. 2019, 07:39