Coincidență stranie: La patru ani de la „jaful” cu Napoli, Steaua e arbitrată din nou de Marcin Borski. Portretul arbitrului polonez | VIDEO

Marcin Borski, arbitrul care a provocat un scandal imens la meciul Steaua – Napoli, scor 3-3, disputat pe 30 septembrie 2010, de acum patru sezoane în Europa League, a fost desemnat de UEFA să arbitreze jocul Rio Ave – Steaua, de joi (ora 22:05, Digi 1, Dolce 1).

• După greșelile din meciul cu Napoli, Borski a continuat să arbitreze în Europa League, strângând nouă meciuri în ultimele patru sezoane în faza grupelor

O știre aparent obișnuită a trecut, ușor, neobservată luni. Site-ul oficial al UEFA a anunțat că partida Rio Ave – Steaua, din etapa a patra a Grupei I a Europa League, va fi condusă de arbitrul polonez Marcin Borski. De obicei, arbitrul unei partide europene nu atrage prea multă atenție, însă Borski e o mai veche cunoștință a Stelei, pe care a condus-o la meciul cu Napoli, din ediția 2010-2011 a Europa League, atunci când echipa lui Marius Lăcătuș a remizat cu italienii lui Walter Mazzarri, scor 3-3. Atunci, centralul polonez a prelungit partida cu șapte minute, lăsând jocul să continue până când Edinson Cavani, atunci la Napoli, a înscris exact în momentul în care meciul intra în minutul 98.

„Am procedat corect”

„Eu consider că am procedat corect! Am revăzut meciul și nu am ce să-mi reproșez. Din cauza accidentării portarului de la Steaua a trebuit să adaug încă trei minute de prelungiri. Sincer, echipa voastră a avut ghinion, pentru că aceea era chiar ultima fază a meciului, aveam de gând să fluier finalul, dar Napoli a marcat”, a declarat atunci Borski pentru ProSport, după ce la finalul meciului a avut emoții mari atunci când a părăsit gazonul. Fanii Stelei l-au scuipat și au aruncat cu scaune înspre polonez, care a părăsit arena doar cu ajutorul stewarzilor, care au făcut un adevărat baraj uman pentru ca Borski să ajungă la vestiare. Inclusiv conducerea Stelei l-a ironizat pe Borski, fotografia care îl înfățișează pe teammanagerul Marius Ianuli protestând la adresa centralului polonez fiind greu de reprodus.

Tot în 2010, ProSport a discutat cu mai mulți jurnaliști polonezi, care au făcut lumină asupra portretului lui Borski. „La un moment dat, numele lui a apărut în presa din Polonia ca fiind pe lista de prieteni a unuia dintre marii mafioți care sunt deja în închisoare, Ryszard Forbrich”, au spus atunci polonezii. Interesant este, însă, că Borski era poreclit „Frizerul”, întrucât a putut „să coafeze” rezultatele partidelor din ligile poloneze de fotbal. Jurnaliștii au punctat în diverse articole faptul că Borski a avut legături cu „Frizerul”, dar justiția nu a putut să dovedească acest lucru, iar centralul polonez a negat de fiecare dată faptul că ar fi amic cu mafiotul.

A arbitrat și în Ligă!

Ce a mai făcut Borski după meciul cu Napoli? Centralul de 41 de ani a continuat să primească meciuri în cupele europene, inclusiv în sezonul 2010-2011 al Europa League, când a arbitrat inclusiv „16”-imea dintre Twente și Rubin Kazan. Deși nu a fost promovat în Elite Class, Borski a avut șansa să arbitreze meciuri de Liga Campionilor, conducând jocul din grupe dintre Lille și BATE Borisov, încheiat 1-3, în sezonul 2012-2013. În acest sezon, polonezul are trei meciuri în Europa League, cel mai recent fiind Dinamo Moscova – PSV Eindhoven, din 2 octombrie. Totodată, polonezul a condus la centru și meciul dintre Anglia și San Marino, scor 5-0, din preliminariile Euro 2016.

Publicat: 03 11. 2014, 13:54
Actualizat: 03 11. 2014, 13:55