Chiricheș a revenit pe teren pentru Tottenham: românul a fost titular în meciul cu AEL Limassol și a dat o pasă de gol. Reacția fanilor englezi

Chiricheș joacă din nou pentru Tottenham după o pauză considerabilă, iar fanii sunt încântați de faptul că românul este din nou pe teren. Despre fundașul român s-a vorbit mult în această vară, presa italiană și cea engleză speculând în numeroase rânduri că stopper-ul e pe picior de plecare. Chiricheș a fost trimis în teren din primul minut în confruntarea cu AEL Limassol din play-off-ul Europa League.

Românul a avut o evoluție bună, încununată cu o pasă de gol: Chiricheș i-a oferit pasa decisivă lui Paulinho la golul doi al lui Tottenham, minutul 49. Tottenham s-a impus cu 3-0 în retur, golurile fiind marcate de Kane (min.45), Paulinho (min. 49) și Townsend (min. 66, din penalty). În tur, scorul a fost 2-1 pentru Tottenham, golurile englezilor fiind marcate de Soldado (min. 74) și Kane (min. 80).

Ultima dată când a jucat Chiricheș pentru Tottenham a fost pe 11 mai, în meciul cu Aston Villa, partidă câștigată de Spurs cu 3-0. Ultimul meci al fundașului a fost partida amicală susținută de România în compania Algeriei, pe 4 iunie.

Publicat: 28 08. 2014, 23:41
Actualizat: 28 08. 2014, 23:42